BRISEL/PARIZ, Francuski predsjednik Nikola Sarkozi i njemački kancelar Angela Merkel danas su se sastali u Parizu kako bi, kao lideri najvećih i najuticajnih članica EU i evrozone, dogovorili dalje korake koji bi podigli povjerenje tržišta.
Ali uoči tog sastanka, koji je trebao biti korak naprijed u rješavanju pitanja krize, evropske berze su ponovo pale, šta se tumači vijestima da je Njemačka prošli mjesec zabilježila samo minimalan ekonomski rast od 0,1 odsto.
Analitičari procjenjuju da će, podstaknuti i tom okolnošću, Merkelova i Sarkozi morati da naprave korak prema formiranju evroobveznica, čemu se Berlin do sada suprostavljao.
Pitanje evroobveznica nije zvanično na dnevnom redu mini samita Merkel-Sarkozi, ali mnogi smatraju da se ono jednostavno ne može izbjeći.
Evroobveznice se smatraju najosjetljivijim pitanjem rješavanja krize evrozone. Uvođenje evroobveznica značilo bi da bi svaka članica evrozone posuđivala na međunarodnom finansijskom tržištu po istoj kamati. Procjene da bi to bio konstruktivan i veoma važan potez za rješavanje krize gotovo su jedinstvene, jer bi se podrazumijevalo da iza svake zemlje evrozone stoje sve druge člance.
Ali, posljedica bi bila da bi kamata na pozajmicu narasla za Njemačku, Holandiju, Francusku i Finsku, koje i inače snose najteži teret finansiranja slabijih zemalja.
Zato bogatije zemlje, ili imaju potpuno negativan stav prema evroobveznicama, ili bi ih prihvatili, ali uz mnoge uslove. Jedan od uslova jeste da sve članice dovedu svoje budžetske deficite i svoja spoljna dugovanja na razumnu mjeru.
Uz ovaj obavezan korak, takođe bi, prema vijestima koje “cure” iz Pariza i Berlina, trebalo da se postigne i jača ekonomska integracija onih zemalja Evropske unije koje koriste zajedničku valutu.
Evrom se danas u EU koristi 17 zemalja.
Zvanični dnevni red sastanka njemačkog i francuskog lidera jeste nastavak razgovora oko spasa Grčke i oko podizanja finansijskih kapaciteta Fonda evropske finansijske stabilnosti.
To i druge mjere dogovorene su na samitu 21. jula i nakratko su umirile tržišta, ali pošto nakon dogovora nije došlo do realizacije mjera, tržišta je zahvatila panika.
Svi evropski lideri obećali su da će njihovi nacionalni parlamenti da ratifikuju ove odluke početkom septembra, no ispostavilo se da Angela Merkel možda neće moći da uvjeri Bundestag da to učini.