DAVOS, Na prvi pogled, kombinacija rekordno niskih kamatnih stopa, dovoljne likvidnosti i bržeg privrednog rasta bi ove godine trebalo da podstakne oporavak svjetske ekonomije od finansijske krize.
Uz uvjerenje da se perspektive američke privrede poboljšavaju, Fed je pokrenuo okončanje stimulativnog programa, dok investitori, nakon prošlogodišnjeg perioda tržišnih previranja, djeluju spremni za zaokret, ocjenjuje Rojters.
Međutim, napori američke centralne banke da se vrati na pretkrizni period predstavljaju veliki skok u nepoznato, budući da Fed u ovom trenutku izlazi iz perioda štampanja novca bez presedana, prenose agencije.
Prema ocjenama Rojtersa, jedan pogrešan korak mogao bi da ugrozi ekonomski oporavak širom svijeta, što je samo jedna od dilema sa kojom se suočavaju zakonodavci Amerike, Evrope i Azije, uoči sutrašnjeg ekonomskog samita u Davosu.
Među učesnicima tog samita biće američki ministar finansija Džek Lu, japanski premijer Šinzo Abe, predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i guverneri centralnih banaka Mark Karni, Mario Dragi i Haruhiko Kuroda.
Kao rizici sa kojima je suočena svjetska ekonomija pominju se sporiji od očekivanog rast američke privrede, zatim deflacija u evrozoni, odsustvo strukturnih reformi u Japanu, “loši” zajmovi u Kini, ali i mnoge druge opasnosti.
“Dok Fed nastoji da normalizuje monetarne uslove radi izbjegavanja balona kredita, Kina pokušava da sprovede reforme u finansijskom sektoru, što bi potencijalno moglo ugroziti održivost rasta”, izjavio je ekonomista Dojče banke, Majkl Spenser.