Sredstva koja u zemlje regije uđu posredstvom doznaka iz inostranstva značajno su veća od priliva po osnovu direktnih stranih investicija, pokazuju podaci Svjetske banke.
Doznake radnika u inostranstvu predstavljaju značajan dio u bruto domaćem proizvodu zemalja zapadnog Balkana.
U Bosni i Hercegovini i na Kosovu iznos tih sredstava predstavlja 11, odnosno 14,8 odsto BDP-a.
Najveći priliv sredstava iz inostranstva posredstvom radničkih doznaka bilježe Srbija, Hrvatska i Bosna i Hercegovina.
Gastarbajteri su 2016. godine, prema podacima Svjetske banke, u Srbiju poslali 3198 milijardi dolara. Doznake hrvatskih radnika iznosile su 2252 milijarde, dok je u Bosnu i Hercegovinu iz inostranstva pristigla 1831 milijarda dolara, piše Al Jazeera Balkans.
U proteklih deset godina doznake iz inostranstva daleko premašuju pristigla direktna strana ulaganja u zemlje regije.
Prema podacima za 2015. godinu, u Srbiju su strane kompanije uložile 2345 milijardi dolara. Dijaspora je za to vrijeme poslala mnogo više novca – 3370 milijardi.
Strani investitori u Hrvatsku su donijeli 158 miliona dolara, a gastarbajteri mnogo više – 2,1 milijardu.
Strane investicije u Bosni i Hercegovini iznosile su 293 miliona dolara, a doznake 1,8 milijardi, navodi Al Jazeera Balkans.
Doznake dijaspore nadmašuju strane investicije i u ostalim zemljama regije. Klix.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ako negdje ne stavite zarez, neko ce pomisliti da se salite. Bez zareza bi to bilo previse para