VIKTORIJINI VODOPADI, Dijamanti iz rudnika na istoku Zimbabvea čija je vrijednost veća od dvije milijarde dolara završili su u privatnim džepovima, a ne u državnom trezoru, saopštilo je danas međunarodno regulatorno tijelo za trgovinu ovim dragim kamenjem.
Ova krađa je, kako se navodi u izvještaju organizacije Partnerstvo Afrika-Kanada (PAC), doprinijela bogaćenju vladajućeg kruga ljudi oko predsjednika Zimbabvea Roberta Mugabea, kao i međunarodnih švercera dragog kamenja i drugih kriminalaca.
“Polja Marange su pretrpila najveću pljačku dijamanata još od vremena Sesila Roudsa, kolonijalnog magnata koji je eksploatisao južnoafričke kimberli dijamante prije oko stotinu godina”, saopštio je PAC.
U izvještaju se ocjenjuje da su “polja Marange, koja se eksploatišu od 2006. godine, mogla značajno da potpomognu oporavku ekonomije Zimbabvea”, koja godinama opada, pored ostalog zbog političkih previranja.
Međutim, kako se navodi, milionska sredstva od eksploatacije dijamanata nisu završila u državnom budžetu, već – kako ukazuju dokazi – u džepovima Mugabeovih pristalica.
Izvještaj je objavljen danas, istog dana kad je Vlada Zimbabvea održala konferenciju na Viktorijinim vodopadima o trgovini dijamantima, što je bacilo sjenku na njena nastojanja da pridobije međunarodnu naklonost u vezi sa ovom vrstom trgovine.
Zvaničnici Zimbabvea su demantovali izvještaj kao “potpuno netačan”.
U tom dokumentu se osuđuje vladina kontrola nad poljima Marange zahvaljujući kojima je Zimbabve jedan od ključnih igrača u svjetskoj trgovini dijamantima.
“Potencijal Marangea u sjenci je nasilja, šverca, korpupcija, i što je najvažnije – propuštenih mogućnosti”, piše u izvještaju organizacije PAC i dodaje da su “razmjere kršenja zakona protivne zdravom razumu” – toliko široke da negativno utiču na “većinu tržišta dijamanata na svijetu”.
PAC takođe ocjenjuje da je gubitak od dvije milijarde dolara u budžetu Zimbabvea zbog krađe “uzdržana procjena”. Beta