VAŠINGTON, Žene koje su bolovale od dijabetesa prije nego što su ostale u drugom stanju izložene su tri puta većem riziku od ostalih da rode djete sa bar jednim defektom, upozoravaju stručnjaci iz američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti.
Rizik je povećan i kod majki sa dijabetesom tipa 1, tzv. mladalačkim, i sa dijabetesom tipa 2, češćim oblikom bolesti, koji se javlja u odraslom dobu i dovodi se u vezi sa gojaznošću, prenosi Rojters.
Ustanovljeno je da dijabetes majki povećava rizik od defekata srca, mozga, kičme, udova, bubrega, gastrointestinalnog trakta, ušiju i nepca kod djeteta.
Ova studija, obavljena na 13.030 američkih beba rođenih sa nekim defektom i 4.895 rođenih bez defekta, pokazuje da je dijabetes u vezi sa širim rasponom defekata nego što se ranije mislilo, ističe vođa studije dr Adolfo Korija.
Dr Korija napominje da stanje poznato kao “gestacioni dijabetes” ne povećava rizik od defekta poroda. Reč je o privremenom obliku šećerne bolesti, koji može da se javi za vrijeme trudnoće, s tim što se nivo šećera u krvi majke obično ubrzo po porođaju vraća u normalu.
Američki stručnjaci upozoravaju da bi, s obzirom na sve veću učestalost dijabetesa, uključujući i žene u plodnom dobu, ljekari i buduće majke trebalo da budu svjesniji ovog problema.
“Nega prije začeća ne pruža se svim ženama s dijabetesom onako kako bi trebalo”, upozoravaju oni, preporučujući da se u rizičnim slučajevima kod trudnica, ili onih koje to planiraju da budu, mogu primjeniti kontrola tjelesne težine, djete, pojačana fizička aktivnost, ali i medikamenti.