BANJALUKA, Devizne rezerve BiH na kraju novembra iznosile su 6,45 milijardi maraka, što je za oko 250 miliona više u odnosu na kraj 2009. godine, rekli su Centralnoj banci BiH.
Devizne rezerve krajem prošle godine iznosile su 6,2 milijarde maraka.
– Rezerve su u ovoj godini povećane prije svega zbog bržeg rasta izvoza, dobre turističke sezone i dolaska stanovnika iz inostranstva u BiH. Rastu rezervi doprinijela je i doznaka po osnovu kredita Međunarodnog monetarnog fonda – rekli su u Centralnoj banci.
Naglašavaju da se i u idućoj godini očekuje stabilnost deviznih rezervi.
– Na to će najviše uticati očekivano jačanje ekonomske aktivnosti i prognoziran ekonomski rast od oko tri odsto – rekli su su Centralnoj banci.
Ekonomski ekspert Ljubiša Vladušić kaže da BiH trenutno ima za oko 500.000 maraka veću inostranu aktivu od monetarne pasive.
– Znatno povećanje deviznih rezervi u odnosu na prošlu godinu ne znači samo stoodstotnu pokrivenosti pasive, već i to da sa ovim rezervama obezbjeđujemo stabilno pokrivanje šestomjesečne vrijednosti uvoza, što je takođe pozitivan znak. Devizne rezerve su trenutno stabilne i idu u prilog stabilnosti finansijskog sektora, redovnoj otplati spoljnog duga BiH i podržavaju realni sektor – istakao je Vladušić.
On je naglasio da će stanje u ekonomiji BiH iduće godine u znatnoj mjeri zavisiti i od ekonomskih kretanja u cijelom svijetu.
– I BiH je imala oscilacije u deviznim rezervama, posebno krajem prošle i početkom ove godine. Razlog su uglavnom bile implikacije svjetske finansijske krize, koje su se direktno odrazile i na BiH, pa i na devizne rezerve – rekao je Vladušić.
Prognoze
Ljubiša Vladušić je naglasio da se i pored povećanja deviznih rezervi u idućoj godini mogu očekivati pritisci krize koja još nije prošla.
– Finansijska kriza još uvijek nije završena u svijetu, a neka od njenih glavnih žarišta su u Evropi, odnosno Grčkoj, Irskoj, Španiji i Portugaliji. Sve to može da ima pritisak na vrijednost evra – kazao je Vladušić.Glas Srpske