BEOGRAD, Narodna banka Srbije je najveći dio svojih deviznih rezervi plasirala u hartije od vrijednosti – čak 8,45 milijardi od ukupno 11,272 milijardi evra.
Riječ je o devizama koje su uložene u obveznice najrazvijenijih zemalja u svijetu, poput Njemačke, SAD, Britanije, Kanade. U koje vrijednosne papire konkretno, tajna je koju Narodna banka ne saopštava.
Međutim, upravo SAD i Njemačka, koje spadaju u najrazvijenije svjetske ekonomije, više od dvije trećine svojih rezervi drže u – zlatu. SAD u plemenitom metalu ima 75 odsto, a Njemačka 72,6 odsto svojih rezervi.
S obzirom na krizu koja je uzdrmala Evropu, postavlja se pitanje koliko su, zapravo, sigurni ovi ulozi NBS u vrijednosne papire drugih država?
– U Narodnoj banci Srbije postoji posebno odjeljenje za kontrolu rizika plasmana Narodne banke koje je zaduženo da svakodnevno prati i analizira finansijske pokazatelje, rejtinge i izvještaje vodećih svjetskih rejting agencija, kao i dešavanja na finansijskiom tržištima u cilju redovne kontrole i procjene rizika plasmana deviznih rezervi. Stoga je Narodna banka Srbije u mogućnosti da blagovremeno preduzima sve mjere u cilju zaštite plasmana deviznih rezervi od kreditnog rizika – odgovor je koji su „Novosti“ dobile na ovo pitanje u srpskoj centralnoj banci.
Osim u vrijednosnim papirima, koji čine 75 osto ukupnih deviznih rezervi, NBS u gotovini u stranom novcu i depozitima u inostranstvu drži još 2,25 milijardi evra. Ostatak je zlato (u vrijednosti od 567,1 miliona) i specijalna prava vučenja (7,6 miliona evra).
Tokom prethodnih godina rastao je i udio zlata u ukupnim rezervama, pa je sa 104,9 miliona evra u 2002. godini dostigao 567,2 miliona evra krajem oktobra ove godine. U zlato, koje je u doba krize uvijek veoma traženo, značajno su investirale centralne banke širom svijeta. Tako se i Srbija, prema posljednjim podacima Svjetskog savjeta za zlato, popela na 58. mjesto po zalihama ovog dragocjenog metala.
Devizne rezerve Narodne banke Srbije (u evrima)
Zlato 567,2 miliona
Gotovina i depoziti u inostranstvu 2,25 milijardi
Hartije od vrijednosti 8,45 milijardi
Specijalna prava vučenja 7,6 miliona
Ukupno 11,27 milijardi
Novosti