BEOGRAD, Devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su u julu smanjene za 400,9 miliona evra i posljednjeg dana tog mjeseca bile su 10,1 milijardu evra, objavila je danas centralna banka.
Kako se navodi u saopštenju, neto devizne rezerve su 31. jula iznosile 5,25 milijardi evra, a to su devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka izdvojena na računima kod NBS i novac povučen od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Izraženo u dolarima, devizne rezerve centralne banke su na kraju jula iznosile 13,19 milijardi, što obezbijeđuje pokrivenost novčane mase (M1) od 444 odsto i istovremeno pokriva osam mjeseci uvoza robe i usluga.
Najveći uticaj na smanjenje deviznih rezervi NBS u toku jula je imala prodaja 231 milion evra na međubankarskom deviznom tržištu.
Iz deviznih rezervi Narodne banke Srbije isplaćeno je 16,4 miliona evra po osnovu stare devizne štednje, a plaćene su i obaveze prema inokreditorima u iznosu od 12,6 miliona evra, dodaje NBS.
U julu su ostvareni prilivi po osnovu korišćenja kredita u ukupnom iznosu od 28,2 miliona evra od Evropske investicione banke.
Ukupne devizne rezerve Srbije su na kraju jula bile 11,36 milijardi evra, kad se dodaju devizne rezerve banaka, posljednjeg dana jula su iznosile 1,27 milijardi evra.
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u julu iznosio je 718,6 miliona evra i bio je za 239 miliona evra manji nego u prethodnom mjesecu.
U prvih sedam mjeseci ove godine u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 5,36 milijardi evra.
Narodna banka je u julu, radi podsticanja prometa na deviznom tržištu i ublažavanja prevelikih dnevnih oscilacija kursa dinara prema evru, prodala na međubankarskom deviznom tržištu 231 milion evra.
Dinar je u julu prema evru nominalno oslabio za 1,75 odsto. Emg.rs
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Сматрам да се новчана маса може повећати ѕа 8 месеци колико данас имамо девиза за сервисирање обавеза према иностранству/3 месеца колико је оптимум. То другим речима значи 8/3=266.7% se moze povecati novcana masa, a da se ne narusi makroekonomska ravnoteza niti da se ugrozi platni bilans, posebno ako uzmemo u obzir da devizne rezerve pokrivaju M1 sa 444%. To dalje znaci da mozemo smanjiti obaveznu rezervu koje poslovne banke drze kod centralne banke za 444/266.7=16.6%. bez bojazni da cemo dovesti do rasta inflacije. Razmislite gospodine Soskicu, kao guverner o ovoj mojoj kalkulaciji. Vidimo da je tendecija jacanja dinara, tako da mozemo slobodno smanjiti obaveznu rezervu koje poslovne banke drze kod centralne banke za najmanje 20% kada su u pitanju devizna sredstva. Zelim da iz mojih usta dodje do Vasih usiju, pa da skapirate ovo sami i donesete ispravnu odluku. S postovanjem Boban
Izvinjavam se novcanu masu mozemo povecati za> 8/3=266.7;
266.7-100= 166.7
166.7*0.2( SMANJENA OBAVEZNA DEVIZNA REZERVA)=33.33
166.7+33.33=200%, sto znaci da novcanu masu u dinarima mozemo povecati za 2 puta, a da ne ugrozimo makroekonomsku ravnotezu, moja greska je u gornjem racunanju. ZNACI NE POVECAVATI NOVCANU MASU ZA 266.7% VEC ZA 200%.