BEOGRAD, Devizne rezerve Narodne banke Srbije u junu su smanjene za 238,1 milion evra i na kraju tog mjeseca bile su 10,49 milijardi evra, objavila je centralna banka.
Kako se navodi u saopštenju, neto devizne rezerve su na kraju juna iznosile su 5,68 milijardi evra, a to su devizne rezerve umanjene za devize banaka izdvojena na računima kod NBS i novac povučen od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Najveći uticaj na smanjenje deviznih rezervi Narodne banke Srbije u toku juna, precizira se, imale su prodaje deviza NBS na međubankarskom deviznom tržištu od 421 milion evra.
Iz deviznih rezervi centralne banke isplaćeno je 59,3 miliona evra po osnovu stare devizne štednje, a stranim kreditorima su isplaćenje obaveze od 46,5 miliona evra.
Tokom juna ostvareni su prilivi po osnovu korišćenja kredita u iznosu od 63,4 miliona evra od Evropske investicione banke i povlačenja dijela rate kredita od Međunarodnog monetarnog fonda u iznosu od 56 miliona evra, navodi se u saopštenju NBS.
Izraženo u dolarima, devizne rezerve su na kraju juna bile 12,81 milijardu i takav njihov nivo obezbjeđuje pokrivenost novčane mase (M1) od 467,0 odsto i istovremeno pokriva osam mjeseci uvoza robe i usluga, navodi NBS.
Ističe se da su ukupne devizne rezerve Srbije 30. juna iznosile 11,82 milijarde evra, kad se ujključe devizne rezerve poslovnih banaka od 1,33 milijarde evra. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Мислим да треба наставити политику контролисаног флуктурирајућег девизног курса.