FRANKFURT, Telekomunikacijska kompanija Deutsche Telekom je pod sve većim pritiskom investitora i političara da osigura odgovarajući tretman radnika u američkoj poslovnici T-Mobile US.
Najveća poslovnica te njemačke kompanije uživala je dvije godine u brzom širenju na visoko konkurentnom tržištu SAD-a te prestigla najvećeg suparnika Sprint po broju pretplatnika.
Međutim, glavni sindikat Communications Workers of America (CWA) optužio je kompaniju za nepoštivanje prava radnika. Osim toga, prošle je godine utvrđena nezakonita radna praksa u dva slučaja koje je pokrenuo američki Nacionalni odbor za radne odnose.
T-Mobile, koja ima oko 45.000 zaposlenih, tvrdi da poštuje zakon i negira loš tretman radnika.
Dva velika ulagača Deutsche Telekoma izrazila su zabrinutost oko tretiranja radnika u T-Mobileu, navode izvori.
Političari u Washingtonu i Berlinu u međuvremenu su pozvali njemačku vladu – koja kontroliše 30 odsto Deutsche Telekoma – da izvrši pritisak na kompaniju kako bi poštivala prava radnika u američkoj poslovnici.
Upravnikj mirovinskog fonda APG Asset Management, koji je vlasnik 0,15 odsto Deutsche Telekoma, rekao je za Reuters da je zatražio poboljšanje tretmana radnika T-Mobilea u svjetlu presude američkog Nacionalnog odbora za radne odnose (NLRB) i navoda CWA .
“Upravljanje ljudskim kapitalom je vrlo važno za nas. To je važan pokazatelj kvalitete upravljanja”, kazala je APG-ov stručnjak za održivost Anna Pot.
Norges Bank Investment Management (NBIM) – četvrti po veličini akcionar Deutsche Telekoma s 1,6 odsto udjela – takođe je izrazio zabrinutost zbog tretmana američkih radnika, navode dva izvora upoznata sa slučajem.
NBIM je kazao da je njihova politika da ne komentariše određene investicije ili kompanije, dok je Deutsche Telekom odbio to komentirati, rekavši da su razgovori s akcionarima povjerljivi.
Nakon pritužbi sindikata CWA, sudac Nacionalnog odbora za radne odnose presudio je u martu da su brojne nacionalne politike T-Mobilea bile nezakonite.
Kršenja uključuju zabranu zaposlenicima da s kolegama raspravljaju o platama, zabranu davanja izjava u medijima o radnom okruženju u kompaniji i zabranu traženja pomoći od saradnika za prikupljanje dokaza u disciplinskim postupcima. T-Mobile se žalio na dvije od 11 presuda o nezakonitoj praksi, ali je prihvatio odluke u preostalih devet.
Tada je kazao da se presude u 11 slučajeva odnose samo na “tehničke probleme u zakonu”, dodavši da “nema navoda da su te politike uticale na neke zaposlene”.
Slučaj CWA njemački sindikat Verdi izložio je vladi u Berlinu i organizovao potpisivanje peticije u njemačkom parlamentu kojom se od njemačkog ministra finansija da osigura poštivanje prava radnika u T-Mobile US. Uz to, 25 članova američkog Kongresa poslalo je pismo njemačkoj kancelarki Angeli Merkel pozivajući je da razmotri slučaj. Hina