VAŠINGTION, Nasilni zločini, visoka nezaposlenost, sve manje stanovništva i finansijska kriza čine Detroit najbjednijim gradom u Sjedinjenim Državama, objavio je časopis Forbes.
Nadmašio je Majami, koji je tu titulu držao prošle godine. Iza Detroita je Flint, oba u saveznoj državi Mičigen, a potom dolaze Rokford i Čikago u Ilinoisu i Modesto u Kaliforniji, na popisu prvih pet najgorih urbanih područja u SAD-u u 2013.
Problemi Detroita nisu nikakva novost. Riječ je o četrdesetogodišnjem propadanju koje ide skupa sa američkom autoindustrijom, piše Forbes. Ovaj grad centar automobilske industrije na rubu je bankrota i mogla bi ga finansijski preuzeti savezna država Mičigen. Stopa nasilnih zločina u Detroitu je najviša u zemlji s 1052 na 100.000 ljudi, prema FBI-u.
Flint, kojim upravlja krizni menadžer kojeg je postavio guverner savezne države prije više od godinu dana, suočen je sa sličnim problemima i ima među najvišim stopama kriminala u Americi, a nezaposlenost na nivou od 11,3 odsto.
Forbes je istražio 200 najvećih urbanih središta u SAD, a potom sastavio popis od 20 najgorih rangiravši ih prema nizu faktora među kojima i stopi kriminala, porezima, cijenama stambenog prostora, vremenu provedenom u prometalima, vremenskim prilikama i opadanju stanovništva.
Čikago je dospio na četvrto mjesto zbog nasilnih zločina, visoke stope ovrhe i opadanja cijena stanova te visokih troškova života, prenose agencije.
Njujork se smjestio na 10. mjestu takođe zbog visokih troškova života. Velika Jabuka ima jednu od najvećih stopa poreza na dohodak i sa 36 minuta najduže prosječno vrijeme putovanja od kuće do radnog mjesta.
Navođenje Čikaga i Njujorka na popisu najbjednijih gradova moglo bi iznenaditi, navodi Forbes, jer oba nude mnoštvo mogućnosti za život i rad, svjetski nivo kulture, vodeće univerzitete, sportske ekipe i luksuzne restorane. Ali ni u jednom od njih nije lako živjeti, posebno ako ne zarađujete mnogo novaca, pa čak ako i zarađujete može biti teško, piše Forbes.