DESPOTOVAC, Šumsko gazdinstvo “Južni Kučaj” iz Despotovca dobilo je, prvi put posle 19 godina, Program gazdovanja privatnim šumama, koji je finansiralo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, izjavio je juče rukovodilac Službe za šume u tom gazdinstvu Vlado Stoičkov.
On je rekao da program, koji je uradio beogradski Biro za planiranje i projektovanje u šumarstvu, važi za period do 2017. godine,
Programom su definisane površine pod šumom u privatnom vlasništvu na teritoriji Despotovca, vrste i stanje šuma, drvna masa i mogući obim radova, objasnio je Stoičkov.
“S obzirom na to da su šume dobro od opšteg društvenog značaja, za državu je veoma bitno da zna čime raspolaže, bez obzira na vlasništvo”, objasnio je on i dodao da su ovim programom Despotovac i gazdinstvo “Južni Kučaj” dobili tačne smjernice za rad.
Stoičkov je rekao da je sličan pilot projekat urađen prošle godine za opštinu Žagubica, koja sa Despotovcem čini cjelinu, a obje opštine imaju više od 60 odsto površina pod šumom.
On je dodao da je velika šteta što, zbog nedostatka finansijskih sredstava, takvi programi neće moći da se naprave za sve opštine.
Na osnovu dosadašnje evidencije, čiji je rok važenja istekao prije 15 godina, opština Despotovac je baratala podatkom da površine pod privatnim šumama iznose 6.500 hektara, a programom je utvrđeno da su se povećale na 10.492 hektara.
Prema riječima Stoičkova, stanje je do sada konstatovano na osnovu katastra, ali su se u međuvremenu mnoge površine koje su korišćene za obradu ili ispašu stoke pretvorile u šume.
“Nema stoke, nema koliba po tim njivama i zemljište su spontano osvojili šuma i vegetacija, a neki dijelovi su i pošumljavani, a da to nije provedeno kroz katastar nepokretnosti”, objasnio je Stoičkov.
Ubuduće, istakao je on, privatni vlasnici će, kada budu hteli da koriste drvo iz svojih šuma, moći će da dobiju podatke šta stvarno imaju na terenu, a stručnjaci gazdinstva, koji im pružaju tehničke usluge, imaće realniju predstavu koliko mogu da dozvole da se u tim šumama posječe drva.