BANjALUKA, Direktor Banjalučke berze Milan Božić istakao je da se dešavanja na finansijskim tržištima odražavaju i na tržišta kapitala u BiH, a to se, prije svega, reflektuje kroz veliki pad cijena većina akcija i malog obima prometa na berzama.
“Od početka godine indeks Banjalučke berze izgubio je 49 odsto vrijednosti. U poređenju sa drugim berzama u regiji to predstavlja manji gubitak” – navodi Božić u intervjuu Srni.
Tako je indeks Bečke berze izgubio 49,66 odsto vriejdnsoti, Sarajevske berze 64 odsto, a indeks Beogradske berze 67 odsto.
On je dodao da se manji indeksa na Banjalučkoj berzi može objasniti djelimično i pravovremenim upozorenjima koje je Berza davala građanima još u martu predhodne godine u vezi sa nepromišljenim zaduživanjima i kupovinom akcija.
“Kretanja na berzama danas su velikim djelom uslovljena psihološkim faktorima, zbog nepostojanja informacija o tome kako će se razvijati kriza u narednim godinama”, rekao je Božić.
On je naglasio da pored velikih propusta u regulaciji i nadzoru američkih banaka na finansijsku krizu utiču i potresi na tržištima energije i hrane, koji dodatno ugrožavaju finansijsku moć građana.
Božić je najavio da će biti posljedica po domaći finansijski sistem, iako banke koje ovdje djeluju nisu neposredno izložene gubicima na finansijskim tržištima, što će se odraziti na poskupljenje kredita, s obzirom na veliku zavisnot od inostranih izvora sredstava.
“Teret će se prebaciti na građane i preduzeća. Priliv novca u BiH će biti smanjen, jer se američke i evropske banke bore sa nedostatkom novca”, konstatovao je Božić.
Prema njegovim rječima, zbog toga će vlasti morati više pozabaviti problemima u privredi, kako bi se smanjio ogroman deficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni.
Božić ističe neophodnost jačanja povjerenja u domaće proizvode, kako bi se smanjio odliv novca iz zemlje, a to se može postići i jačanjem svijesti građana da se izmjenom potrošačkih navika u velikoj mjeri može uticati na vlastitu sudbinu.
“S druge strane, državne institucije trebaju učiniti više da domaći proizvodi zasluže veće povjerenje potrošača, a tu veliku ulogu mogu odigrati instituti i inspekcijski organi, koji trebaju redovno izvještavati o kvalitetu proizvoda na tržištu”, upozorio je Božić.
Prema njegvoim riječima, mjerama za jačanje domaće proizvodnje mogu se poduprijeti posljedice koje će globalna finansijska kriza imati na kućne budžete.
Boži smatra da Republika Srpska /RS/ ima određene prednosti koje joj mogu pomoći da lakše prođe ovaj krizni period, a koje se ogledaju u umjerenoj zaduženosti, velikim rezervama od pravoremene privatizacije Telekoma i značajnim investicionim potencijalima u energetskom sektoru.
“Danas dolazi do punog izražaja i značaj Investiciono razvojne banke /IRB/ RS za finansijsku stabilnost. Milijarde KM u novcu, plasiranim kreditima i akcijama preduzeća koje ima IRB dodatna su garancija da neće biti velikih potresa na finansijskom tržištu”, zaključio je Božić u intervjuu Srni.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
manipulira sa podacima – zaboravio je reći, koliko je Banjalućka berza pala već u prošloj godini, kad je većina stranih berzi još rasla