BANJALUKA – Javno preduzeće „DEP-OT“ koje upravlja regionalnom deponijom u Ramićima i čiji je većinski vlasnik Grad Banjaluka podnijeće protiv Grada Banjaluka tužbu za naknadu štete u iznosu od 2,7 miliona KM zbog nezakonitog i nemarnog postupanja prema ovom javnom preduzeću i njegovim nekretninama, rekao je danas na konferenciji za novinare v.d. direktora „DEP-OT” Ratko Јokić.
On je precizirao da „DEP-OT“ u roku od mjesec dana mora da napusti lokaciju u Ramićima, ističući da zbog toga cijeloj regiji prijeti ekološka katastrofa, jer osam lokalnih zajednica banjalučke regije neće imati gdje da deponuje otpad.
Jokić je rekao da su prije dva dana dobili izvršnu presudu Višeg privrednog suda Banjaluka da „DEP-OT“ mora da napusti zemljište u Ramićima i ustupi ga „Čistoći“, kao i da ovoj firmi mora isplatiti dva miliona KM.
„Ta odluka je po nama nezakonita, jer jedino „DEP-OT“ može da se bavi ovim poslom i jedini ima ekološku dozvolu. Podnijeli smo reviziju Vrhovnom sudu Republike Srpske“, istakao je Jokić.
On je objasnio da je Grad Banjaluka 2002. godine donio odluku o izuzimanju nekretnine u Ramićima, te ju je 2005. godine dodijelio na trajno korištenje „DEP-OT-u“ koji je potom Gradu uplatio 2,7 miliona KM za odlaganje i upravljanje otpadom.
„Okružni sud u Banjaluci je 2020. godine donio odluku kojom se zemljište u Ramićima dodjeljuje „Čistoći“, nakon čega je Grad napravio kardinalnu grešku, jer je propustio priliku da uloži žalbu na tu odluku i ona 2022. godine postaje pravosnažna, a „Čistoća“ se u zemljišne knjige upisuje kao vlasnik zemljišta u Ramićima“, objasnio je Jokić.
Prema njegovim riječima, zbog ovog problema je u posljednjih godinu dana održano šest sastanaka sa predstavnicima Grada, a gradonačelnik Draško Stanivuković se nije pojavio ni na jednom.
„Ova stvar je iznad politike. Smatramo da će doći do ekološke katastrofe. „Čistoća“ nema ekološku dozvolu, a da bi se dobila, proces traje minimalno do tri godine. Šta će građani Banjaluke i ostalih lokalnih zajednica da rade sa otpadom za to vrijeme, gdje da ga deponuju? To je pitanje prvenstveno za Grad“, naglasio je Jokić.
Tehnički direktor ovog preduzeća Milenko Jaćimović podsjetio je da je „DEP-OT“ jedino preduzeće koje ima ekološku dozvolu i koje može da se bavi ovim poslom.
„DEP-OT“ je jedino gradsko preduzeće koje redovno isplaćuje plate, koje nije dužno dobavljačima i jedino preduzeće koje može biti samoodrživo. Nije nam jasno da se gradonačelnik i pored mora naših sastanka nije udostojio da sjedne da nađemo rješenje. Očigedno je da se u roku od dva do tri mjeseca „DEP-OT“ gasi, jer nećemo moći funkcionisati. Kome je u cilju da se gasi preduzeće koje ostvarajuje dobit, redovno isplaćuje plate i nema ni jedan neplaćeni račun? Spasavamo Akvanu i ZIBL koji nisu održivi, a „DEP-OT“ guramo u propast“, zaključio je Jaćimović.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
je li ovo onaj sto je bio upravnik smjene u zatvoru ?