NJUJORK, Marks je bio u pravu.
Transparent sa doskora u SAD teško zamislivom porukom, koji je osvanuo u petak ispred impozantnog zdanja vodeće američke banke u Los Anđelesu, bio je samo jedan od brojnih načina izražavanja protesta protiv gramzivosti bogatih koji su ponovo eksalirali širom Sjedinjenih Država.
Poslije dvomjesečnih demonstracija, međutim, policija gubi strpljenje i obračuni sa demonstrantima se pojačavaju.
Ispred banke u Los Anđelesu uhapšena su 43 demonstranta. Još sedamdesetak je u odvojenim marševima završilo sa lisicama na rukama. Policija se sukobila i sa demonstrantima u kalifornijskom gradu Oklandu, uklanjajući im šatore, dok su marševi organizovani i u finansijskoj oblasti San Franciska. U Oregonu je “proradio” suzavac.
No, iako su vlasti prešle u zakonsku i sudsku protivofanzivu, dva mjeseca otkako su prve demonstracije pod sloganom “Okupirajte Volstrit”, održane u finansijskoj oblasti Njujorka, demonstranti se ne predaju. Policija hapsi, rastura šatore, čisti, ali još više ih niče širom SAD i zapadne Evrope.
Demonstracije su odraz gneva koji se prethodno izlio ulicama Grčke i u masovnim protestima u Španiji. Povezane su sa velikim studentskim demonstracijama u Čileu, kao i protestima nezadovoljne izraelske srednje klase. Sve zajedno, oni su odgovor na ekonomsku krizu i izraz su gneva zbog ponašanja finansijskih institucija, spasavanih novcem od poreskih obveznika, da bi i dalje isplaćivale ogromne zarade i još veće bonuse.
Iako bez pravog rukovodstva i jasnih zahtjeva, tokom demonstracija se iskristalisala ideja da kapitalistički sistem loše funkcioniše. Međunarodni ekonomski rast u protekle tri decenije bio je manji od onog u prethodnih 30 godina, dok je aktuelni model otkrio ogromne razlike. Oko 20 odsto ljudi na svijetu posjeduje 84 odsto sveopšteg bogatstva.
Dodatni podstrek dali su studenti koji su iznedrili bunt tokom “arapskog proljeća”, skrećući pažnju na još jedan fenomen, mase mladih, obrazovanih ljudi, bez perspektive. Čak i najokoreliji ekonomski analitičari priznaju da je liberalni kapitalizam kakvog danas poznajemo neodrživ i da je neophodno duboko promišljanje kako bi globalnu ekonomiju trebalo preurediti. Novosti
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ideja socijalne pravde je nestala kao višak vrijednosti od zarade koji je išao u marketing,tu su u istoj ravni.samo što je socijalna pravda nešto čime boagti kupuju socijalni mier a marketing ne moraju da guraju, s tim što i tu stvaraju veliki niz nezadovoljnih uskraćujući prohode.dakle svijet se nakupio nepravde.Pročitajte proočanstva proroka Danila i njegovo tumačenje sna Navuhodonosoru i sve će vam biti jasnije.
Zapitajte se šta je suština rata bila i svih ovih glupih sukoba na prostoru BIH.Ko ekspolatiše prirodna bogatsvva i gdje idu pare.GDje su firme koje su bile osnov minimuma egzistencije srednje kladse, da li postoji opštedruštevni inters.alo bre?!kad će biti bolje.NIKAD.DO CARSTVA HRISTOVOG