NJUJORK – Cijene nafte su nastavile pad u petak sedmi dan uzastopno spustivši se blizu tromjesečnog minimuma, i na putu su da trgovačku nedjelju završe s gubitkom od preko 6,0 procenata.
Takvom kretanju cijena doprinijele su nove mjere ograničenja u zemljama koje bilježe sve veći broj zaraženih delta sojem kovida-19, pad potražnje u velikim ekonomijama i neočekivani rast zaliha benzina u SAD.
Međunarodna referentna nafta Brent trgovala se danas u 11,30 časova po srednjoevropskom vremenu za 65,91 dolara po barelu, što je pad od 5,24 procenta u odnosu na ponedeljak kada je trgovana za 69,56 dolara, izveštava agencija Anadolija.
Američka sirova nafta WTI se spustila na 62,97 dolara po barelu, povukavši se za čak 6,23 odsto u odnosu na cjenovni nivo zabilježen u ponedjeljak od 67,16 dolara za barel.
Cijene su cijele trgovačke nedjelje bile pod pritiskom, jer su ekonomski izgledi drugog najvećeg potrošača nafte, Kine, izazvali zabrinutost investitora budući da je potražnja za “crnim zlatom” u toj zemlji opala zbog širenja delta varijante korona virusa.
Industrijska proizvodnja u Kini je, naime, podbacila u julu, zabilježivši rast od 6,4 posto u odnosu na isti mjesec 2020. godine, dok je na tržištima bio očekivan rast od 7,8 odsto.
Strah od pada potražnje uzrokovan širenjem virusa, djelimično je ublažila odluka Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, grupe OPEK+, da se pridržavaju svog plana proizvodnje uprkos pozivima američke administracije da povećaju pumpanje kako bi se obuzdao rast cijena benzina u SAD.
S druge strane, negativan uticaj na cijene nafte imala je vijest o povećanju zaliha benzina u SAD prošle nedjelje.
Američka Uprava za energetske informacije (EIA) objavila je da su zalihe benzina u zemlji porasle za 700.000 barela na 228,2 miliona barela u nedelji završenoj 13. avgusta. Nagomilavanju zaliha motornog goriva doprinjeo je znatan pad prometa putničkih automobila tokom nacionalnog praznika Dan sećanja koji je obilježen u danima vikenda prošle nedjelje.
Zalihe sirove nafte u SAD su, s druge strane, opale za 3,2 miliona barela ili 0,7 posto u posmatranom periodu