BANJALUKA , Srbijanske kompanije “Delta” i “Zextra” za kupovinu većinskog državnog kapitala banjalučke robne kuće “Boska” ponudile su tri miliona evra, saznaju “Nezavisne”.
“Delta” i “Zextra” su u zvaničnoj zajedničkoj ponudi za učešće u privatizaciji najveće banjalučke robne kuće, koju su dostavili Vladi RS, izrazili namjeru da, pored cijene, u modernizaciju “Boske” investiraju tri miliona evra, ali ne isključuju mogućnost daljih višestruko većih ulaganja.
Ova ponuda je praktično označila promjenu stava “Delte” da neće ulaziti u proces privatizacije banjalučke robne kuće dok se u njoj ne riješe sporni imovinsko-pravni odnosi, što su zastupali proteklih godinu dana od kada su prvi put izrazili interes za “Bosku”.
Ključnu prepreku za ulazak u proces privatizacije “Boske” u protekle dvije godine predstavljalo je saznanje da je bivše rukovodstvo preduzeća prodalo 15 poslovnih prostora na najatraktivnijim lokacijama u prizemlju objekta.
U “Boski” su potvrdili da s kupcima tih poslovnih prostora još nije postignut nikakav dogovor o njihovom eventualnom izlasku, iako su s njima vođeni određeni pregovori o toj temi.
“Ništa nije riješeno za poslovne prostore”, kazao je Ljubomir Dakić, direktor “Boske”.
On kaže da nije upoznat s ponudom “Delte”, ali da je čuo određene spekulacije o tome.
U Sindikatu “Boske”, takođe, kažu da su do njih doprle glasine o pristigloj ponudi, ali da nemaju nikakvih zvaničnih informacija.
“Mi nemamo ništa protiv privatizacije firme, ali tražimo od poslodavca da sa nama hitno potpiše novi kolektivni ugovor. U njemu bi se, između ostalog, definisalo prava postojećih 255 radnika ‘Boske’ i u procesu privatizacije”, kazala je Branka Gostić, predsjednik tog Sindikata “Boske”.
Milka Forcan, potpredsjednik “Delta Holdinga”, prošle godine je izjavila da bi u slučaju kupovine “Boske” srušili postojeći objekat i na tom mjestu napravili novo moderno zdanje.
Najveća banjalučka robna kuća je 2004. i 2005. godine dva puta bezuspješno nuđena na prodaju. Na zadnjem tenderu, Vlada RS je odbacila ponudu švajcarskog ogranka kompanije “Zepter” vrijednu tri miliona KM.
“Boska”, jedan od simbola Banjaluke, ima nekoliko etaža ukupne površine oko 16.000 kvadratnih metara. Firma se trenutno nalazi u fazi finansijskog restrukturiranja nakon velike krize u koju je zapala prethodnih godina. Preduzeće je poslovnu 2006. godinu završilo sa gubitkom od 2,75 miliona KM, a polugodište ove godine s minusom od 1,12 miliona KM.
Preduzeće je zadnjih nekoliko mjeseci počelo s nabavkom eksluzivne robe među kojima su “Picard”, “Roncato”, a dogovorena su i određena zastupništva slovenačkih proizvođača za područje BiH.
“Već 10. marta ‘Esprit’ počinje s renoviranjem prostora u ‘Boski’ u kojima će prodavati svoju robu”, kazao je Dakić, dodajući da, takođe, pregovoraju o ulasku još nekoliko modnih kuća, među kojima je italijanski “Navigare”.