BEOGRAD, Srbija vodi odgovornu ekonomsku politiku zbog čega Evropa treba da je nagradi blažim ekonomskim kriterijumima za ulazak u Evropsku uniju, kaže Božidar Đelić.
“Srbija ima dobru ekonomsko-finansijsku vizit kartu koju može da pokaže kada se pojavimo u Briselu. Od 2000. naš deficit nije prelazio tri-četiri procenta, naše banke su stabilne, Srbija nije krenula u velika zaduživanja, što nas izdvaja kao ekonomski stabilniju zemlju od mnogih koje su već u Evropskoj uniji”, tvrdi potpredsjednik vlade Božidar Đelić.
On kaže i da je prilikom govora u Bundestagu pozvao Nijemce i Eurostat da provjere podatke o makroekonomskoj poziciji zemlje, kao i da je dokaz odgovorno vođenje ekonomske politike taj što Srbija za razliku od Rumunije i Francuske nema potrebu da uvodi dodatne mjere štednje.
“Srbia vodi i nastaviće da vodi odgovornu ekonomsku politiku. Za ulazak u Evropsku uniju politički uslovi će biti važni ali ne treba da očekujemo nikakva poštravanja ekonomskih uslova. Mi čak zahvaljujući boljim perfomansama domaće ekonomije imamo prostora da do kraja godine odmrznemo penzije i plate”, kaže Đelić.
On ipak napominje da naša trenutna pozicija ne znači i to da ćemo moći da izbjegnemo reforme koje nam predstoje.
“Evropa je posle uvođenja evra dozvolila da neke zemlje izbegnu reforme i sklone se iza leđa jačih zemalja poput Nemačke. Ta mogućnost neće biti prisutna jer solidarnost će postojati ali će biti strožija. Teško je zamisliti da će posle ovog dramatičnog iskustva sa Grčkom u budućnosti postojati sistem u kome će bogatije zemlje milijardama evra finansirati budžete siromašnijih zemalja u kojima se istovremeno manje radi i ide ranije u penziju”, kaže Đelić.
Prema njegovim riječima u noći između nedelje i ponedeljka desila se prekretnica u ekonomskog sistemu Evrope, jer su ministri finansija evropskih zemalja odlučili da naprave “ekonomsku nuklearni paket”.
“U suštni treba shvatiti ono što su ministri finansija u noći nedelje na ponedljak uradili. Onoga što je masovna nuklearna odbrana u vojnoj doktirini ovaj paket jeste ekonomski evropski nuklearni paket koji služi da ne bude upotrebljen. Imamo 60 milijardi evra koje garantuje evropski budžet, zatim 440 milijardi evra koje garanuju zemlje evrozoine, na to još 250 milijardi evra koje garantuje MMF. Kad dodate još još novca koji je izdvojen za Mađarsku, Rumuniju i Latviju dolazino do 910 milijardi evra vrednog paketa koji služi da se odbrani od međunarodnih mešetarenja”, navodi Đelić.
On smatra je takva zajedinčko finansijko djelovanje dokaz da evro neće propasti, a da Amerika i Kina sa čijim zvaničnicima su takođe vođeni razgovori itekako imaju interesa da se Evropska unija finansijski održi kao cjelovit sistem.
“Finansije su samo deo paketa stabilizacije, jer već u oktobru možemo očekivati formiranje evropskog monetarnog fonda koji će pratiti dešavanja u ekonomijama zemalja Evropske unije, kao i u zemljama poput Srbije koji žele da uđu u Evropsku uniju. Takođe biće formirana evropska državna rejting agencija jer se pokazalo da su anglosaksonske rejting agencije itekako u sukobu interesa”, navodi Đelić.B92