SARAJEVO, Direktor Konstituence Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ za Austriju, BiH, Izrael, Kazahstan, Kipar i Maltu Johanes Zairinger informisao je danas ministra inostranih poslova BiH Zlatka Lagumdžiju da zajedno sa delegacijom članova Odbora direktora ove banke boravi u posjeti BiH sa ciljem pripreme Strategije EBRD-a za BiH i Hrvatsku za period 2013–2015. godina.
Lagumdžija je zahvalio Zairingeru za posjetu i istakao značaj aktivnosti EBRD-a u BiH.
On je izrazio zahvalnost za do sada realizovane projekte, odnosno, investicije Banke u BiH, istakavši pri tome da je EBRD u BiH uložio skoro 1,5 milijardi evra kroz oko 100 projekata, sa fokusom na infrastrukturni razvoj, podršku malom i srednjem preduzetništvu i jačanje finansijskog sektora, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova BiH.
U tom smislu Lagumdžija je ocijenio da bi EBRD u narednom periodu posebnu pažnju trebalo da posveti sektoru preduzeća, odnosno finansiranju malih i srednjih preduzeća, osiguranju kreditnih linija, privatizaciji državnih preduzeća, postprivatizacijskom finansiranju i restrukturisanju, oblasti nekretnina, te oblasti agrobiznisa.
Lagumdžija očekuje pažnju EBRD-a u narednom periodu i u segmetu koji se tiče ključnih reformi u finansijskom sektoru poput supervizije bankarstva, zakonodavstva o osiguranju i lizingu, reformi penzionog sistema, ali i jačanju postojećih energetskih potencijala i strateškoj orijentaciji ka izvozu, sektoru infrastrukture, razvoju turizma, te razvoju industrije namještaja.
Kao jedan od uspješnih primjera saradnje BiH i EBRD-a, Lagumdžija i Zairinger su posebno istakli primjer izgradnje tunela Vijenac na Koridoru “Pet ce” na kojem su domaće građevinske firme pokazale da su pouzdan partner, te da se mogu nositi i sa najsloženijim građevinskim izazovima.
Sagovornici su razgovarali i o predstojećem Investicijskom i trgovinskom forumu BiH – Velika Britanija, koji će 18. aprila biti održan u Londonu i Godišnjem sastanku EBRD-a koji će 10. i 11. maja biti održan u Istanbulu pod motom “Inovacije za rast”. Srna