BEOGRAD, Nacionalna služba za zapošljavanje uskoro će donijeti zvanični kodeks oblačenja. Da iz njenih filijala i zvanično nestanu mini suknje, šarene bermude, papuče i sandale vjerovatno se “pobrinuo” prošlonedjeljni slučaj Piroćanca Dragana Jocića, koji je na redovno javljanje došao u – šortsu. Ali, za slično obučene već godinama su vrata sudova, opština, ministarstava i Skupštine – zatvorena.
Jocić je tvrdio da je izbrisan iz evidencije nezaposlenih samo zato što je bio neprikladno obučen, ali u NZS kažu da se on nije javio ni tri dana pošto ga čuvar na ulazu nije pustio unutra. Iz popisa nezaposlenih, kažu u NSZ, nikada nisu izbrisali nekoga samo zato što nije bio propisno obučen.
– Kako su nam rekle kolege iz filijale u Pirotu, nezaposleni gospodin nije nosio ni nivo prosječnog sportskog šortsa – kažu u NSZ. – Njemu su i radnici Službe, ali i druge stranke, rekli da je nepristojno obučen. On je poslije toga imao još tri dana da se javi na našu evidenciju. Nije to učinio.
Kako kažu, niko iz evidencije ne bude sistemski izbrisan odmah po isteku roka, već ima nekoliko dana da se javi.
– Nemamo propisana pravila oblačenja za nezaposlene, ali tražimo minimum poštovanja kao prema državnoj instituciji – kažu u NSZ. – I mi ćemo u najskorije vrijeme donijeti taj kodeks.
I sudovi, banke, VMA, ministarstva, insistiraju na odmerenom izgledu i pristojnom ponašanju.
– Vratio sam ljetos bar njih dvadeset sa ulaza – priča jedan od čuvara u opštinskom sudu u Beogradu.
– Jednom, dođe djevojka u majici malo većoj od brushaltera. Pokazao sam joj samo znak na vratima, pa je i sama shvatila da ne može tako obučena u sudnicu. Poslije deset minuta vratila se u “pristojnoj” majici. Lakše joj je bilo da kupi komad odjeće u obližnjoj prodavnici nego da propusti ročište.
Slična situacije ne bi mogla da se dogodi, na primjer, u velikoj stranoj kompaniji kao što je “Telenor”. Jer, za klijente ne postoji “dres kod”, dok zaposleni dobijaju preporuke šta je podobno za posao, a šta nije.
– Preduboki dekoltei, odjeća pripijena uz tijelo, veoma kratke suknje, previše nakita, providna garderoba, otkriven stomak sa pirsingom ili bez njega, veoma visoke potpetice mogu da pošalju poruke koje nisu primjerene za radno mjesto – objašnjavaju u ovoj kompaniji. – Imamo kratak dokument koji nudi opšte savjete o oblačenju, a polazimo od pretpostavke da zaposleni od kuće donose osjećaj za pristojnost i mjeru.
Kako kažu, ako zaposleni ostaju u kancelariji, nemaju sastanke sa klijentima, konferencije i zvanična okupljanja van zgrade, mogu biti obučeni ležerno i odmjereno. Na sastancima sa klijentima i na zvaničnim događajima očekuje se formalan i poslovni stil.
Prekovremeno
Njemački policajac Martin Šauder (44) dobio je prošlog mjeseca na sudu dodatnih nedjelju dana odmora zbog vremena koje dnevno potroši na – oblačenje uniforme.
Prema pisanju britanskog “Telegrafa”, on je izračunao da mu je 15 minuta potrebno svakog jutra kako bi obukao svoju propisanu uniformu, donji veš, pantalone, čizme, stavio lisice, oružje, opasač, kapu, rukavice i štitnike. Toliko vremena treba mu i da se skine. A sud u Minsteru odlučio je da je to – prekovremeni posao.
On se mjesecima prije toga gložio sa nadređenima, jer je na ime oblačenja tražio veću platu ili duži odmor.
Šanse i tijesna majica
Istraživanja su pokazala da kandidatkinje koje na intervju za posao dođu obučene u tijesne majice ili sa prevelikim dekolteom imaju veće šanse da – ne budu primljene. U skoro 65 odsto slučajeva odjeća može biti presudna za dobijanje posla, pokazalo je istraživanje. Poslodavci steknu utisak o kandidatu za samo minut i po, pa je najbolje obući opeglanu garderobu neutralnih boja. Odjelo na muškarcu često odaje utisak efikasnosti u poslu i dobre organizacije. Novosti