DUBROVNIK, U okviru dvodnevnog prvog Godišnjeg foruma Strategije Evropske unije za Jadransko- jonsku regiju (EUSAIR) koji je danas počeo u Dubrovniku ministri spoljnih poslova osam zemalja (Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Grčke, Italije, Srbije, Crne Gore i Slovenije) potpisali su Dubrovačku deklaraciju.
To je danas na pres-konferenciji potvrdio ministar spoljnih poslova Republike Hrvatske Miro Kovač, dodajući da je to dokument koji jasno izražava zajedničku viziju budućnosti zemalja članica Strategije.
– Deklaracijom smo se obavezali raditi za područje koje mora biti prosperitetno i u kojem će se ojačati privredni rast s firmama koja stvaraju poslove posebno za mlade te stvarati integriranu infrastrukturu – pojasnio je Kovač.
Ocijenio je da su svi više nego svjesni potrebe da se zajednički radi i postižu rezultati, dodajući da je pred državama zajednički izazov da bi se ponudila inovativna rješenja za osnaživanje malih i srednjih preduzeća, bolje povezivanje luka, izgradnja infrastrukture te za promociju ovog područja bogatog istorijom, kulturom i priprodnim ljepotama kao cjelogodišnje turističke destinacije.
– Naše zemlje čine onu staru Evropu u geografskom i kulturnom smislu i toga moramo biti svjesni. Jednako tako dijelimo brige kada su u pitanju migracije, humanitarna kriza i ekstremno povećanje broja tražilaca azila. Zato nam je potreban zajednički evropski odgovor, a ne samo nacionalni odgovori – istakao je.
Komesar Evropske unije za regionalnu politiku Corina Crețu pozdravila je usvajanje Dubrovačke deklaracije pozivajući zemlje potpisnice da je implementiraju posebno jer i sama vidi velike potencijale te Strategije, a identifikovane teme na kojima će se raditi upravo su ključne stvari za ovu makroregiju.
Takođe, dodala je da je važno objediniti iskustva država članica koje učestvuju u regionalnim projektima, a ovakav pristup politički je signal zemljama koje nisu članice EU.
Ministar regionalnog razvoja i fondova EU u Vladi Hrvatske Tomislav Tolušić podsjetio je da je Hrvatska uključena u dvije makroregionalne strategije Dunavsku i Jadransko-jonsku strategiju.
Dodao je da zemlje u tim strategijama dobijaju saradnju jer je mnogo izazova koji nadilaze mogućnosti jedne zemlje te se kroz strategije pokušavaju realizovati projekti koji obuhvataju veću teritoriuj.
Iako, kazao je ministar, fondovi EU neće moći biti dovoljni za implementaciju svih projekata, oni mogu doprinijeti ulaganjima u ovu regiju.
Forum su zajednički organizovali Vlada Republike Hrvatske u saradnji s Evropskom komisijom, a prisustvuju mu ministari osam država učesnica Strategije, komesari i predstavnici Evropske komsije za regionalnu politiku, pomorstvo i ribarstvo, predstavnici ministarstava, jedinica lokalne i regionalne samouprave, obrazovnih i naučnoistraživačkih institucija te predstavnici privatnog sektora. Fena