BANJALUKA, Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović i ministar regionalnog razvoja i lokalne samouprave Srbije Verica Kalanović definisale su danas u Banjaluci akcioni plan za provođenje projekta regionalnog uvezivanja 25 opština “Podrinje”, te područja djelovanja i šemu za konstituisanje organa za njegovo provođenje.
Predstavnici dva ministarstva su definisali sedam pravaca djelovanja, među kojima su infrastruktura, poljoprivreda, turizam, zdravstvo, mala i srednja preduzeća, kultura i energetika, te dogovorili formiranje radne grupe, u koju bi trebalo da uđe sedam resornih ministara sa jedne i druge strane, kao i članovi lokalnih privrednih komora sa rotirajućom pozicijom.
Cvijanovićeva je rekla da su danas utvrđene i mjere da se identifikuju resursi i načini podrške projektima, u kojima će učestvovati 13 opština sa strane Srbije i 12 sa strane Republike Srpske kroz mrežu struktura regionalnih privrednih komora, lokalnih vlasti, nevladinog sektora i Vlada.
“Sada formalno zaokružujemo neke stvari koje se već dešavaju u praksi, jer se neki projekti već provode u oblasti saobraćaja, turizma i na energetskom planu”, navela je Cvijanovićeva.
Kalanovićeva je rekla da trenutni plan djelovanja obuhvata period od pet godina i da će, osim radne grupe, drugi važan organ za provođenje aktivnosti biti savjet, kojeg će činiti svi predsjednici, odnosno načelnici opština u Podrinju, a koji bi trebalo da bude formiran krajem marta.
Ona je najavila da će zajedno sa Cvijanovićevom pripremiti platformu daljeg djelovanja do narednog sastanka radne grupe, u kojoj će integrativni faktor biti šef Predstavništva Republike Srpske u Beogradu.
Govoreći o oblastima djelovanja, Kalanovićeva je rekla da u infrastrukturi postoji jako malo poprečnih veza dvije strane Drine, koje bi, između ostalog, trebalo ojačati izgradnjom mosta Ljubovija–Bratunac, te rekonstrukcijom mosta Bajina Bašta – Skelani, dok se u oblasti poljoprivrede treba raditi na objedinjavanju zajedničke ponude i edukaciji poljoprivrednika.
Ona je projekat “Podrinje” uporedila sa velikim evropskim projektom korišćenja potencijala rijeke Dunav, zbog čega se, rekla je, njime mora dobro upravljati na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou.
Prema njenim riječima, postoji velika zainteresovanost i potreba oko 1,3 miliona građana sa obje strane Drine za objedinjavanjem, kao i ogromni potencijal.
“Projekat `Podrinje` treba da traje veoma dugo, jer će i potrebe ljudi to iziskivati. Područje koje se u ovom trenutku nalazi u problemima, ima lošu infrastrukturu, slabo razvijenu mrežu malih i srednjih preduzeća i neobjedinjen zajednički nastup na trećem tržištu iziskuje i dosta vremena i otvara mnogo mogućnosti”, naglasila je Kalanovićeva.
Ona očekuje da će u ovoj godini biti postignuti i prvi rezultati. Srna