BANJALUKA, Prijedlog zakona o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske definiše javni dug, kao novi pojam u zakonu, koji se ograničava na 55 odsto ostvarenog bruto domaćeg proizvoda /BDP/.
Ovim aktom ukupan dug se ograničava na 60 odsto BDP-a u toj fiskalnoj godini, a kratkoročni ne smije biti veći od osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.
U Prijedlogu zakona se navodi da se republičkim budžetom utvrđuje iznos kratkoročnog i dugoročnog duga koji može nastati tokom budžetske godine.
Prijedlog zakona, koji je Vlada utvrdila na junskoj sjednici, obuhvata unutrašnji i spoljni dug, te dugove jedinica lokalne samouprave i fondova socijalne sigurnosti.
Novim zakonskim aktom preciziran je dug Srpske i on ne uključuje indirektni dug, koji pored dugova jedinica lokalne samouprave, fondova socijalne sigurnosti i institucija javnog sektora RS, obuhvata i dugove javnih preduzeća i Investiciono-razvojne banke RS.
Jedinicama lokalne samouprave omogućeno je dugoročno zaduženje za finansiranje obaveza nastalih radi restrukturisanja i konsolidovanja pravnog lica koje je u većinskom vlasništvu te samouprave, pod uslovom da izradi plan restrukturisanja i konsolidovanja pravnog lica.
Nadležni organ fonda socijalne sigurnosti, kako je definisano, donosi odluku o zaduživanju sa obavezom da se pribavi saglasnost Vlade za zaduživanjem.
Vlada donosi akt kojim uređuje uslove i postupak direktnog zaduživanja fondova socijalne sigurnosti, a ministar uputstvo o vođenju evidencije duga.
Postojeći zakon koji tretira ovu oblast donesen je 2007. godine, a iskustva stečena tokom primjene, kao i promjene koje su u međuvremenu nastupile, zahtijevale su značajnije izmjene sadržaja i forme.
Nacrt zakona o zaduživanju, dugu i garancijama RS usvojen je 15. maja na sjednici Narodne skupštine RS. Prijedlog ovog zakonskog akta naći će se na narednom skupštinskom zasjedanju. Srna