BANJALUKA, Spoljnotrgovinski deficit Republike Srpske za sedam mjeseci ove godine iznosio je 1,091 milijardi maraka, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila 56,9 odsto, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.
Obim robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom iznosio je 3,98 milijardi maraka, od čega se na izvoz odnosilo 1,44 milijarde, a na uvoz 2,53 milijardi maraka.
– Izvoz RS za sedam mjeseci ove godine povećan je za 13,6 odsto u odnosu na isti period 2010. godine, dok je uvoz povećan za 15,1 odsto – pokazuju podaci Zavoda.
Najviše robe, u vrijednosti 231 milion maraka, Srpska je izvezla u Srbiju, te u Italiju gdje je ostvarena vrijednost izvoza bila 219 miliona maraka.
– Značajniji izvoz RS je ostvarila i u Hrvatskoj gdje je ukupna vrijednost izvezene robe iznosila 197 miliona maraka, te u Sloveniji, gdje je ostvareno 114 miliona maraka izvoza – navodi se u izvještaju Zavoda.
S druge strane, RS je u ovom periodu najviše uvozila iz Rusije i Srbije. Vrijednost uvezene robe iz Rusije iznosila je 697 miliona maraka, a iz Srbije 447 miliona KM.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica kaže da spoljnotrgovinski deficit RS nije zabrinjavajući, s obzirom na ukupnu proizvodnju koju RS ima.
– Pokrivenost uvoza izvozom je otprilike na standardnom nivou, mada bi bilo poželjno da ona bude znatno viša. Može se očekivati da će deficit do kraja godine biti relativno manji – kazao je Vukmirica.
On je dodao da je povećanje proizvodnje preduslov za smanjenje deficita.
– Ta proizvodnja trebalo bi što više da se zasniva na novim programima i povezivanju sa stranim razvijenim firmama – istakao je Vukmirica.
Najveći rast izvoza ostvaren je u oblasti vađenja ruda i kamena i to za 103 odsto, zatim u oblasti snabdijevanja vodom i upravljanja otpadom i djelatnostima sanacije životne sredine za 52 odsto, te u prerađivačkoj industriji za 20 odsto, dok je u ovim oblastima najviše povećan i uvoz.
CEFTA
Republika Srpska je za sedam mjeseci ove godine izvezla u zemlje CEFTA robu vrijednu 559 miliona maraka, dok je u istom periodu iz zemalja CEFTA uvezla robu vrijednu 661 milion maraka. U odnosu na isti period prošle godine izvoz je povećan 13 odsto, dok je uvoz smanjen za dva odsto. Glas Srpske
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
prema obimu i strukturi uvoza i izvoza se vidi koliko je pokretanje rafinerije u b. brodu imalo uticaja na spoljnotrgovinski bilans rs.
..а шта је требало ? Умјесто сирове нафте из Русије да увозе бензин из Хрватске ? Тиме би се побољшао спољно-трговински биланс РС . Леле на којим си ти дрогама .
Profesor Vukmirica kaže kako spoljnotrgovinski deficit nije zabrinjavajući?!? Godinama je omjer uvoz-izvoz katastrofalan, pa nije zabrinjavajuće što je i dalje takav?
“Golo” povećanje proizvodnje neće uticati na smanjenje deficita. Šta vam vrijedi velika proizvodnja nečega što nema konkurentnu cijenu i/ili kvalitet ni za domaće tržište, a kamoli za izvoz?
Struka nam je otišla dođavola. Razumljivo je da nas političari farbaju kako se možemo još zaduživati (zaboravljajući da su spiskali čitav jedan budžet od prodaje Telekoma, a da ništa korisno nisu napravili), da nemamo veliki spoljnotrgovinski deficit ili da nam je nezaposlenost velika zbog krize. Ali sad nam i bankari i profesori pričaju istu priču iako odlično znaju da smo u g…… do guše.
Pali smo skroz nisko kad ni struka ne smije da kaže šta su pravi uzroci i posljedice, a šta rješenja za ovakvo stanje, nego i oni idu linijom manjeg otpora i ulizuju se.
evo u par rijeci mozaik srpske ekonomije u bih-preredjivacka i prehrambena industrija (hrvatska, slovenija), trgovina (slovenija, srbija, hrvatska), telekomunikacije (srbija, mostar, sarajevo), naftna ind. (rusija), finansijskl sektor(austrijanci uglavnom). mi drzimo EP,sume, postu, otprilike toliko. potpuno porobljeni. u takvim uslovima nemoguce je pokrenuti investicioni ciklus o kojem je dodik govorio. ja sam znao da je to prica za djecu, jer bi onaj cuveni marginalni koeficijent bio negativan. odlilo bi se sve na razne strane kao mlado vino. novo zaduzivanje, cujem hoce da uzmu od kineza milijardu km (vratice 1,6 milijardi) sluzice kao novi izvor pljacke i porobljavanja sopstvenog naroda. kakvo varvarstvo!
mark, momce, uvozili sirovine iz rusije, pa gotov proizvod plasirali unutar bih, ili uvozili benzin iz hrvatske, pa plasirali unutar bih – efekat na spoljnotrgovinski bilans je jednako negativan.
jedino ako ne zelis reci da je 1 KM placena rusiji, nama na neki cudan nacin, vrijednija od 1 KM placene hrvatskoj.