VAŠINGTON, Budžetski plan američkog predsjednika Baraka Obame proizveo bi deficit od nevjerovatnih 9.500 milijardi dolara u narednih deset godina, ocjenjuje CBO.
Nestranačka Kongresna kancelarija za budžet (CBO) objavila je da je to više od 2.000 milijardi dolara od procjene Bijele kuće, prenosi on-line izdanje lista Vašington Post.
U godišnjem preračunavanju predsjednikovog budžeta, CBO je zaključio kako će Obamina politika izazvati da se dio nacionalnog duga koji drže strani investitori udvostruči u tom razdoblju, na 20.800 milijardi dolara, odnosno na 87 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Veliki dio negativnog uticaja na državni budžet došao bi iz Obaminog prijedloga za zadržavanje poreskih olakšica za srednju klasu, koje ističu 2012.
Iako je Obama predložio povećanje poreza na korporacije i bogate, njegova poreska politika će u cjelini smanjiti prihode za više od 3.000 milijardi dolara u narednoj deceniji, naveo je CBO.
Izgubljeni prihodi će zahtjevati veća zaduživanja, što će zauzvrat povećati kamate na nacionalni dug. CBO navodi da će se plaćanje kamata povećati više od četiri puta do 2021. prema Obaminoj politici, s 214 milijardi dolara ove godine, na više od 900 milijardi dolara godišnje do početka sljedeće decenije.
Na drugoj strani, Obamina politika rashoda smanjiće deficit tokom sljedećih deset godina, uključujući i zamrzavanje potrošnje na domaće agencije na pet godina. Međutim, i rashodi i prikupljanje poreza biće iznad njihovog istorijskog prosjeka do 2021., s državnim rashodima koji će činiti više od 24 odsto BDP-a i prihodima na nivou od 19,3 odsto BDP, predviđa CBO.
Direktor kancelarije za budžet Bijele kuće, Jakob Lu, znatnu razliku u procjenama deficita objasnio je “velikom neizvjesnošću u privrednim projekcijama i razlikama u mišljenju kada je riječ o procjeni pojedinih politika”, prenose agencije.