VAŠINGTON – Budžetski deficit SAD pao je na 162,8 milijardi dolara u upravo okončanoj budžetskoj godini, što je najniži manjak u proteklih pola decenije, saopštila je danas administracija predsednika Džorža Buša.
Zaslugu administracija pridaje poreskim smanjivanjima koje je sproveo Buš i rekordno velikim prikupljenim prihodima, ali opominje na primicanje “poreskog iskakanja iz šina” ako se Kongres ne obračuna sa neodrživim rastom troškova programa socijalnog osiguranja i zdravstvene pomoći. Buš, koji se pojavio sa svojim timom ekonomista da saopšti vijest, kaže da se pokazalo da je deficit za 81 milijardu dolara manji nego što je u februaru bilo projektovano.
Predsjednik navodi da manjak predstavlja 1,2 odsto bruto domaćeg proizvoda, osnosno da je manji od prosjeka u poslednjih 40 godina.
“Održavajući niske poreze možemo da uvećamo ekonomiju, a radeći sa Kongresom u odredjivanju prioriteta, možemo da budemo poreski odgovorni i krenemo ka uravnoteženju”, rekao je Buš. “A tačno tamo smo krenuli”.
Deficit za 2007. bužetsku godinu, koja se okončala 30. septembra, za 34,4 procenta je niži od 248,2 milijarde dolara manjka u državnoj kasi 2006. godine i odražava brži rast prihoda od rasta rashoda vlade.
Zvaničnici kažu da današnje brojke pokazuju da je vlada na putu da ostvari Bušov cilj eliminisanja deficita do 2012. godine. Ali, demokrati uzvraćaju da poboljšanje za ovu godinu ne potire činjenicu da je Bušova ekonomska politika preobrazila bužetski višak iz godina predsednikovanja Bila Klitona u rekordni manjak i povećanje nacionalnog duga bez presedana.