BEOGRAD, Robna razmjena Srbije i Njemačke bilježi blagi pad, kao posljedica recesije u svijetu, i njena vrijednost je za prvih 11 mjeseci 2009. iznosila oko 2,6 milijardi dolara.
Podaci Privredne komore Srbije (PKS) pokazuju da je vrijednost srpskog izvoza u Njemačku u tom periodu iznosila oko 814,7 miliona dolara, dok je uvoz u Srbiju iz te zemlje bio oko 1,8 miliona dolara. Spoljnotrgovinski deficit na srpskoj strani iznosio je oko milijardu dolara.
Najzastupljeniji proizvodi u izvozu su dijelovi za mašine, propen, maline, proizvodi u koturovima toplo valjani, gume za putničke automobile, kaučuk, tvrda pšenica, hula hop čarape, toplo valjane table, proizvodi od legiranog aluminijuma, hladno valjane trake, žuti kukuruz …
Proizvodi koji su najviše zastupljeni u uvozu su putnička vozila (nova i upotrebljavana), dijelovi za mašine, šleperi, lekovi, kamioni, prikolice i poluprikolice, proizvodi od legiranog aluminijuma, autobusi, novinska hartija, drumski tegljači…
Robna razmena Srbije i Njemačke dostigla je rekordnu vrijednost 2008. godine i iznosila je oko 3,8 milijardi dolara, podsjeća se u saopštenju.
“Nemačka je bila i ostala jedan od vodećih partnera Srbije u svim sektorima privrede”, ističu stručnjaci PKS i dodaju da je Srbija interesantan privredni partner za Njemačku, kako zbog svojih privrednih resursa i strukture svoje privrede, tako i apsorpcione mogućnosti svoga tržišta.
Prema podacima ambasade Njemačke u Beogradu, ulaganja njemačkih firmi u Srbiji u procesu privatizacije dostigla su cifru od oko 1,2 milijarde evra, a predstavništvo njemačkih komora u Beogradu smatra da su njemačke firme znatno više uložile u privredu Srbije, nego što zvanične statistike pokazuju, jer se procjenuje da je više od trećine svih austrijskih investicija porijeklom njemački kapital. Tanjug