BEOGRAD, Deficit budžeta Srbije je u 2012. godini, prema preliminarnim podacima, bio 191,9 milijardi dinara, a rebalansom je bio predviđen deficit od 203,6 milijardi, objavilo je danas Ministarstvo finansija i privrede.
U prošloj godini prihodi su ostvareni u iznosu od 788,51 milijardi, a rashodi su bili 980,38 milijardi dinara.
U decembru je zabilježen deficit budžeta u iznosu od 30,6 milijardi dinara.
Kako je saopštilo ministarstvo, konačni podaci o prihodima, rashodima i rezultatu biće poznati nakon izrade završnog računa budžeta.
Ono što treba napomenuti je da ovaj izvještaj ne uključuje prihode i rashode indirektnih korisnika, koji će takođe biti obuhvaćeni završnim računom, dodaje se.
Prihodi su u decembru ostvareni u iznosu od 69,1 milijardi dinara. Najveći iznos ostvaren je po osnovu PDV-a – 31,2 milijarde i akciza – 14 milijardi dinara. Po osnovu neporeskih prihoda ostvareno je skoro 12 milijardi dinara.
Osim redovnih neporeskih prihoda, u decembru su bile značajne uplate po osnovu dobiti javnih preduzeća i agencija, kao i po osnovu raspodjele stečajne mase u završenim stečajnim postupcima.
Rashodi budžeta u decembru 2012. godine izvršeni su u iznosu od 99,7 milijardi dinara. Za razliku od prihoda koji u decembru nisu značajno viši u odnosu na druge mjesece, rashodi su, tradicionalno, najviši u ovom mjesecu.
To se prevashodno odnosi na subvencije, kupovinu roba i usluga, kapitalne i izdatke za budžetske pozajmice. Ove godine nešto viši su i rashodi za socijalnu zaštitu zbog isplate druge rate tzv. ”trinaeste penzije”, odnosno socijalne pomoći penzionerima sa najnižim primanjima.
Najveće stavke na rashodnoj strani predstavljaju isplata plata zaposlenima i transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja (PIO fond, RFZO, Nacionalna služba za zapošljavanje), čiji se najveći dio odnosi na penzije.
U prošloj godini najviši prihod bio je od PDV-a – 367,47 milijardi dinara, a prihod od akciza – 180,63 milijarde. Najviši rashodi bili su za organizacije obaveznog socijalnog osiguranja – 288,78 milijardi dinara, a zatim rashodi za zaposlene – 238,67 milijardi. Kapitalni izdaci bili su 34,46 milijardi dinara. Tanjug