BEOGRAD, Uz razvoj ovim tempom Srbiji će trebati nekoliko decenija da dostigne standard iz osamdesetih, kaže ekonomista Stojan Stamenković.
On kaže da je Srbija izgubila 175 milijardi evra između 1992. i 1999. godine ako se uzmu rezultati koje privreda mogla da ostvari da je njen rast u tom periodu bio oko tri posto godišnje i stvarnih rezultata koji su ostvareni između 1992. i 1999. godine.
Stamenković objašnjava i da bi od 2001. bila potrebna 21 godina da se dostigne standard iz 1989. godine da je privreda Srbije od 2001. rasla čak deset odsto godišnje i dodaje da se suma koja je izgubljena popela na 1.250 milijardi dolara. On kaže i da je Srbija u tom periodu imala rast od oko pet posto godišnje.
„Najbolje smo stajali 1979. godine. Tada je naš BDP po glavi stanovnika bio jednak portugalskom, dok je 2000. pao na 12 odsto portugalskog. Mi smo 1989. godine imali BDP po glavi stanovnika tačno 50 odsto slovenačkog, a 2000. godine – 25 odsto. Pali smo u jedan bunar iz koga je potrebno mnogo vremena da se izađe”, kaže Stamenković.
On navodi i primjer da je 70-ih godina EI Niš proizvodio 400 hiljada televizora godišnje od kojih je skoro polovinu izvozio. „Da li možete da zamislite da sada neko u Srbiji napravi televizor?”, pita Stamenković.
Stamenković ne vidi volju države da nešto promjeni. „Još je sve na priči i politizovanju. Lijepo je to sa šengenskim vizama i približavanje Evropskoj uniji bilo bi vrlo značajna stvar”, kaže on i dodaje da ipak nije siguran da imamo razvojnu strategiju ni za sljedećih pet godina, a kamoli za poslije.
Prema riječima Stamenkovića za veće investicije neophodna je veća efikasnost pravosudnog sistema, smanjenje korupcije, kao i promjena strukture investicija.
„Od 2001. do 2008. imali smo prosječan rast BDP od 5,4 odsto godišnje, ali su industrija, poljoprivreda i građevinarstvo rasli svega između 1,5 i 1,6 odsto. Udio industrije u BDP je pao za skoro 10 procentnih poena i mnogo je lošiji od onoga što smo naslijedili iz Miloševićevog vremena. Država mora da stimuliše reindustrijalizaciju Srbije”, objašnjava on.
Stamenković smatra da stope privrednog rasta između pet i šest odsto godišnje neće biti dovoljne. „Bile bi nam potrebne veće stope rasta, oko sedam odsto, da bismo brže nadoknađivali razliku. Za to je potrebno mnogo odricanja, perspektivna politika i stabilna vlada na relativno dugi rok”, kaže on.
Srbija na 68 odsto BDP-a iz 1989
Podsjetimo, predsjednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin je početkom mjeseca rekao da će Srbija na kraju 2009. biti na nivou 68 odsto bruto domaćeg proizvoda iz 1989. godine. On je rekao i da je Srbija ekonomski maksimum od početka tranzicije dostigla prošle godine kada je bila na nivou 74 odsto BDP-a iz 1989. godine. Danas