BANJALUKA, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima, kojeg je nedavno usvojila Narodna skupština RS, a koji predviđa osnivanje privrednih sudova, odličan je potez i jedini način za rješavanje stečajnih postupaka i pokretanje privrede, kaže predsjednik Udruženja stečajnih upravnika RS, Dušan Kovačević.
– Privredni sudovi jesu jedini način da se deblokiraju milijarde maraka sredstava koje leže neiskorištene zbog sporog rješavanja privrednih sporova. Samo u banjolučkom Osnovnom sudu zamrznuto je preko milijardu i po maraka sredstava – kaže za “Fokus” Kovačević.
Formiranje privrednih sudova će, kaže Kovačević, ubrzati stečajne postupke, jer sudije trenutno rade paralelno na privrednim i ostalim predmetima.
– Zbog toga se nijedan stečajni postupak ne može kvalitetno završiti. Privredni sudovi su neophodni i zbog našeg ugleda u očima međunarodne zajednice, ali i zbog dolaženja inostranog kapitala na ove prostore. Pored toga, sudovi će rasteretiti i druge, parnične postupke, jer će jedan sudija raditi samo na privrednim sporovima, zbog čega će se povećati kvalitet i kvantitet njihovog rada – kaže Kovačević. Koliko često stečajni postupci završavaju na sudovima, kaže on, zavisi od situacije u preduzeću.
Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima RS predviđa osnivanje pet okružnih privrednih sudova, kao prvostepenih, te jedan viši privredni sud kao drugostepeni. Prema zakonu, predsjednici okružnih privrednih sudova preuzeće administrativne radnike zaposlene u privrednim odjeljenjima osnovnih sudova, s tim da radnici koji ne budu preuzeti mogu biti raspoređeni na druge poslove u sudu, gdje se nalaze u radnom odnosu.
Ministar pravde RS, Džerard Selman, podsjeća da prema važećem Zakonu o sudovima RS, donesenom 2004. godine, u RS postoji deset osnovnih, pet okružnih i Vrhovni sud RS. Pri pet osnovnih sudova postoje privredna odjeljenja koja u svojoj nadležnosti vode registar privrednih subjekata, stečajni i likvidacioni postupak i privredne sporove.