BEOGRAD, Pred Srbijom je dug put do Evropske unije, ali ekonomske integracije su faktor napretka i Srbija ima kapacitet da sustigne Evropu, kaže za „Novosti“ Filip de Buk, generalni direktor „Biznisjuropa“, najveće privredne asocijacije Starog kontinentna, koja okuplja više od 20 miliona preduzeća iz 34 zemlje.
* Koje su glavne prepreke?
– Političke prepreke neću komentarisiti, a ekonomske se tiču prihvatanja većine pravila i zakona moderne ekonomije koja postoji u Evropi.
* Srbija je tokom dvije i po godine krize izgubila najmanje 250.000 radnih mjesta i dalje ih gubi. Kako da zaustavi taj proces?
– Zaustavićete to kada stvorite uslove za investicije. Vlada može da otvara nova radna mjesta, ali to nije dobro za ekonomiju i građane i to ćete na kraju morati da platite. Najbolji način je stvoriti uslove koji omogućavaju rast investicija. Čuo sam da je to problem, jer ovde postoji manjak tražnje i uslovi koji ne idu na ruku investitorima.
* Socijalni dijalog u Srbiji je zastao i nema dogovora oko minimalne zarade. Kako dijalog funkcioniše u Evropskoj uniji?
– Minimalna plata ne postoji u svim članicama Evropske unije. Nemaju je ni Njemačka, ni Švedska. U Francuskoj postoji minimalac koji propisuje vlada. Mi to ne volimo. Znam koji su problemi ovde i vjerujem da će partneri naći najbolji način. Dijalog je najbolji način, ali i sindikati moraju da prihvate tržišnu ekonomiju i njene principe.
* Prethodni put Vlada je morala da donese odluku…
– To se dešava svuda, ali ne znam da li je dobra odluka vlade. Godinama sam učestvovao u socijalnom dijalogu u Belgiji. Moguće je da vlada interveniše, ali je najbolje da se složimo. Mi se zalažemo za autonomni socijalni dijalog reprezentativnih organizacija.
* Koja je ključna tema socijalnog dijaloga u Belgiji?
– Mi pregovarama o visini plata. Imamo veoma loš automatski indeksiranih zarada. To uništava radna mjesta, prije nego što stvara nova. Ključni zadatak socijalnog dijaloga je kako da sastavite uslove koji otvaraju poslove sa zahtjevima druge strane. Poslodavci nisu tu da uništavaju plate, ali moraju da uzmu u obzir sve elemente koji utiču na konkurentnost.
Shvataju nas ozbiljno
* Naši poslodavaci često zamijeraju Vladi da ih ne sluša. Koliko evropske vlade uzimaju u obzir zahtjeve privrednika prilikom kreiranja zakona?
– Najlakše rečeno – često ne dovoljno. Znamo da mi nismo jedini igrači. Moramo da nađemo održiva rješenja i objasnimo naše probleme. Nikada nećemo dobiti 100 odsto onoga što tražimo, ali ono na čemu insistiramo je da vlada biznis shvati ozbiljno. Ljudi u biznisu imaju ideje. Ne znam poslovnog čovjeka koji hoće da stagnira. On želi da napreduje. Novosti