BEOGRAD, Međunarodna agencija za utvrđivanje rejtinga Dan i Bredstrit (Dun&Bradstreet) objavila je danas da je Srbiji zadržala rejting DB5a za zemlje sa visokim rizikom poslovanja, iako se vidi trend poboljšanja.
Analitičari Dan i Bredstrita u decembarskom izvještaju ocijenili su da su se ekonomski i finansijski izgledi Srbije poboljšali u posljednjih nekoliko mjeseci dijelom zahvaljujući podršci Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Ocijenjeno je da se u Srbiji vide znaci ekonomskog oporavka, da se devizne rezerve Srbije “čvrsto drže” i da zajedno sa velikim padom spoljnotrgovinskog deficita i deficita platnog bilansa smanjuju pritisak na dinar.
U saopštenju bonitetne kuće Rating, zastupnika agencije Dan i Bredstrit za Srbiju, navodi se da rejting koji dođeljuju zemlji ukazuje na rizik poslovnog okruženja, daje informaciju o efikasnosti plaćanja ka inostranstvu i isplativosti potencijalnih investicija.
Analitičari Dan i Bredstrita u decembarskom izvještaju zadržali su stav da su i pored svih pozitivnih kretanja izgledi za nagli oporavak privrednih aktivnosti u Srbiji mali.
Naveli su i da je malo vjerovatno da će se privredni oporavak dogoditi u skorije vrijeme sve dok postoji rizik ponovnog slabljenja dinara.
Prema podacima o efikasnosti plaćanja ka inostranstvu kao i relativno slabom poslovnom okruženju DiB preporučuje korišćenje potvrđenog akreditiva pri trgovanju sa poslovnim partnerima iz Srbije.
Kao pozitivne pomake, u Dan i Bredstritu su naveli, uspješnu drugu reviziju aranžmana sa MMF o kreditu od 2,9 milijardi evra, smanjenje referentne kamate Narodne banke Srbije sa 12 na 10 odsto godišnje i smanjenje obavezne rezerve za banke.
Kako su dodali analitičari, odluke NBS uslijedile su nakon što su stres testovi pokazali da bankarski sektor može da izdrži i mnogo nepovoljnije ekonomske uslove.
U Dan i Bredstritu su ocijenili i da je Vlada Srbije bila uspješna u prikupljanju sredstava na tržištu kapitala navodeći da su dobijena sredstva od Evropske unije, Evropske banke za obnovu i razvoj, Svjetske banke i od vlada drugih zemalja, kao što su Kina i Rusija.
Analitičari su naveli da će strane investicije i zajmovi u Srbiji ostati smanjeni još neko vrijeme, kao i da će uslovi na tržištu rada i dalje biti oslabljeni.
“Blagi oporavak potražnje u EU, gđe odlazi više od polovine srpskog izvoza, neće biti dovoljan da podrži oporavak srpske privrede, posebno zbog slabe izvozne osnove i nedovoljno jakog privatnog sektora”, kazali su u Dan i Bredstritu.
Kriterijumi Dan i Bredstrita u određivaju rejtinga zemlje su politički rizik, poslovni rizik, makroekonomski rizik i spoljni rizik.
Rizičnost je podijeljena u sedam nivoa od DB1 što se smatra najmanjim rizikom do DB7 kao najvećim rizikom.
Svaki nivo je dalje podijeljen u četiri kvartala (od `a’ do `d’) gđe oznaka `a’ predstavlja nešto manji rizik nego `b’, dok oznaka ‘d’ predstavlja najveći rizik u datom nivou.
U regionu i dalje najveći rejting ima Slovenija (DB2c), a za njom slijede Grčka (DB3c), Hrvatska i Mađarska (DB3d), Bugarska, Rumunija i Albanija (DB4a), Makedonija (DB4b).
Niži rejting od Srbije u regionu ima samo Bosna sa dodijeljenim ovomjesečnim rejtingom (DB6a), navodi se u saopštenju bonitentne kuće Rating.
Prema navodima te agencije, Dan i Bredstrit je prva i najveća bonitetna kuća na svijetu, osnovana prije više od 160 godina.