BANJALUKA, BiH je nepoželjna zemlja za poslovanje zbog veoma lošeg stanja na političkoj sceni. Ovo stanje je neodrživo i smatramo da je najbolje rješenje, podjela BiH na nezavisne države prema postojećim granicama, izjavio je u ekskluzivnom intervju za portal CAPITAL.ba analitičar najpoznatnije bonitetske kuće na svijetu Dun&Bradstreet (D&B) Darren Middleditch.
CAPITAL: D&B je u svom decembarskom izvještaju, snizila rejting BiH sa DB5c na DB6a, što je svrstava u zemlje s vrlo visokim rizikom poslovanja. Koje su dugoročne posljedice po BiH u slučaju zadržavanja rejtinga DB6a?
MIDDLEDITCH: BiH ostaje nepoželjna zemlja za poslovanje. DB6 rejting odražava činjenicu da su očekivani prinosi često pod uticajem visokog stepena volatilnosti. Prema tome, preduzeća će u BiH poslovati samo ako su očekivani prinosi toliko visoki da kompenzuju potencijalni dodatni rizik ili troškove osiguranja protiv tih rizika.
CAPITAL: U Izvještaju D&B konstatuje “Dodik je u više navrata pozivao na referendum o odcjepljenju RS, što pokazuje da su Srbi sve odlučniji u svojoj nameri da se RS odcijepi od Federacije”. Možete li objasniti ovu konstataciju, s obzirom da je premijer RS Milorad Dodik u više navrata, demantovao da mu je cilj nezavisna RS?
MIDDLEDITCH: Smatram da je bilo kakvo poricanje da Dodik želi nezavisnu RS neiskreno. On to očito želi. Naši lokalni kontakti smatraju kako su ta njegove poricanja namijenjena jedino smirivanju međunarodnih predstavnika, a ne iskreno mišljenje. Možda su to naklapanja. Ako nisu, onda očito postoji nedostatak volje među entitetima, što je već dokazala njihova neuspješnost u pokušaju da egzistiraju kao uspješna unitarna država. Mi smatramo da, iako se to možda neće dogoditi u narednih nekoliko godina, najbolje rješenje bi bilo podjela na nezavisne države prema postojećim granicama.
CAPITAL: Šta bi po Vašem mišljenju vlasti u BiH trebale konkretno preduzeti da se rejting popravi?
MIDDLEDITCH: Jasno je da će rejting BiH ostati ograničen strašnim stanjem na političkoj sceni. Bez formalizovanja podjele među entitetima, teško je zamisliti kako se može oformiti efikasna i funkcionalna država. Bez efikasne Vlade, preduzeća će se suočavati sa proturječnim propisima. Nadalje, prekomplikovana vlast i birokratija uzrokuju više troškove poslovanja, a tu je i raširena korupcija. BiH je propala država (u formi) i postoji neznatan izgled da će njeni građani biti u mogućnosti voditi svoje unutrašnje poslove bez nadgledanja Visokog predstavnika. To nadalje znači kako nema izgleda da BiH postane članicom EU-a u nekom predvidivom roku. BiH je čak bila isključena iz nedavnog ukidanja viza za građane ostalih balkanskih država koji putuju u Schengen (prostor EU).
CAPITAL: Ima li pozitivnih stvari koje će desiti u BiH?
MIDDLEDITCH: Ekonomija trebalo početi s laganim rastom do kraja 2010. i početkom 2011. kao rezultat oporavka u glavnim EU i Jugoistočno evropskim izvoznim tržištima. Oporavak zemalja EU trebao bi povećati novčane doznake državljana BiH na radu u EU što će pak bar malo smanjiti deficit platne bilanse.
D&B: Rast u RS veći od FBiH
CAPITAL: Vaša očekivanja i procjene kretanja u BiH za sledeću godinu?
MIDDLEDITCH: Ekonomija uglavnom zavisi o javnoj potrošnji jer je privatna potrošnja uveliko ograničena. Krediti će ostati nedostupni dijelom zbog uticaja globalne financijske krize na strane vlasnike banaka u BiH, a dijelom zbog potreba javnog sektora. U 2010. godini očekujemo rast od 0%. No rast bi trebao porasti na oko 2,4% u 2011. kao rezultat globalnog oporavka od krize. Rast će se najviše generisati u sektoru usluga u Federaciji, te industriji i uslugama u RS. U RS će rast biti veći nego u FBiH.
Capital.ba
(Ekskluzivni zastupnik Dun&Bradstreeta za Hrvatsku i BiH je kompanija Bonline d.o.o. Zagreb)
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koji pesimist!
Prilično realna ocjena. Biće dobro ako u sledećoj godini bude 0% a ne pad.
Najveći je problem što se sve izjave tog čovjeka zasnovane na podacima iz hrvatskog BOLINE-a gdje radi par gospođa kojima se ” živo j..e za onima dole”.
Pravu ocjenu stanja daju moody”s i S&P bonitetske kuće a te ocjene su sasvim drugačije
Može li neko pojasniti šta tačno znači ovo Middleditch-ovo “bez formalizovanja podjele među entitetima”.