BEOGRAD, Međunarodna agencija za utvrđivanje rejtinga Dun&Bradstreet (D&B) ocijenila je danas da je tempo oporavka srpske privrede ubrzan zahvaljujući ekspanziji na sektorima transporta, finansijskog posredovanja, rudarstva i proizvodnje.
U novembarskom izvještaju D&B je zadržao Srbiji rejting DB4d, što je svrstava u grupu zemalja sa umjerenim rizikom poslovanja, navodi se u saopštenju bonitetne kuće Rating, zastupnika D&B za Srbiju.
D&B ističe da su performanse Srbije u drugom kvartalu ove godine bile bolje od očekivanih, ali i ukazuje da će sa opadanjem spoljne tražnje i rasta izvoza ključni faktori ekonomskog oporavka oslabiti u drugoj polovini godine.
Značajan podsticaj domaće tražnje neizvjestan je zbog niskih plata, povećanih cijena hrane i prevoza i samo blagog oporavka u dostupnosti kredita.
D&B kao pozitivno navodi to što je vlada, u okviru ekonomskog programa podržanog od strane MMF, već izvršila većinu politički osjetljivih strukturnih reformi koje će pomoći jačanju srednjoročnih razvojnih planova.
D&B je u izvještaju o Srbiji izdvojio i sporazume o pomoći sa SAD koji će doprinijeti jačanju demokratskih institucija i poboljšanju konkurentnosti u zemlji, kao i ugovor o zajmu EBRD i Željeznice Srbije za obnovu pruge duž Koridora 10.
EBRD takođe finansira izgradnju nove dionice autoputa u Srbiji duž strateškog Koridora 10 i, kako je ocijenio D&B, modernizacija saobraćajne infrastrukture doprinijeće olakšavanju trgovine i jačanju regionalne integracije Zapadnog Balkana.
U regionu i dalje najveći rejting ima Slovenija (DB2c), a slijede Hrvatska (DB3d), Bugarska, Rumunija, Mađarska i Albanija (DB4a), Makedonija i Grčka (DB4b). Niži rejting od Srbije ima samo Bosna i Hercegovina (DB6a).
Rejting D&B ukazuje na rizik poslovnog okruženja u nekoj zemlji i daje informaciju o efikasnosti plaćanja ka inostranstvu, kao i isplativosti potencijalnih investicija. Emg.rs