BANJALUKA, SARAJEVO, Oko 10 odsto komercijalnih kredita u BiH (677 miliona maraka) korisnici nisu u mogućnosti redovno otplaćivati. Dobar dio od 6,27 milijardi maraka kredita prema domaćinstvima takođe je u opasnosti, ocijenila je najstarija bonitetna kuća na svijetu Dun & Bradstreet.
U svom poslednjem aprilskom izvještaju, dostavljenom portalu Capital.ba, D&B je BiH ponovo svrstala u zemlje sa vrlo visokim rizikom ulaganja.
“Bankarske agencije u Federaciji BiH i Republici Srpskoj su morale reprogramirati kredite koji su trebali biti otplaćeni krajem 2010. godine. Budući da su preduzeća u BIH pod financijskih pritiskom, D&B preporučuje da se posao u BiH osigura potvrđenim akreditivom”, navodi se u najnovijem izdanju publikacije International Risk & Payment Review koja obuhvaća rizike poslovanja u 132 države svijeta.
“Politički rizik u BIH i dalje je pod povećalom zbog duboke podijeljenosti etičkih skupina. Dugotrajno sastavljanje vlade i dalje koči ekonomski rast jer su investicije zaustavljene”, ocjenjuje D&B.
D&B predviđa da je BPD BiH u 2010 godini iznosio skromnih 0,4%, a da će ove godine iznositi 2,2% dok će iduće biti 3,7%. Glavni pokretač rasta biti će izvoz, jer se povećava potražnja za čelikom, aluminijem i mineralima koji su glavni BIH izvozni proizvodi. Ekonomski rast u Njemačkoj i drugim glavnim zemljama u Evropi takođe će pridonijeti rastu jer će BiH radnici u tim zemljama slati više novca u BiH i samim time povećati domaću potrošnju.
“Ipak, kriza u Eurozoni izlaže BiH određenim rizicima kao što su smanjenje izvoza i samim time pad BDP-a. Vanjski rizik BiH i dalje je pod kontrolom zahvaljujući stand-by aranžmanu sa MMF-om koji ističe sredinom 2012 godine. Što se poslovnog rizika tiče, on je i dalje okružen slabosti financijskog sektora. Udio nenaplaćenih kredita raste i dalje, sve veći su zaostatci u plaćanjima, a i dalje je velik problem korupcija i birokracija”, navodi se u publikaciji.
Rejting je povećan Holandiji (dobri ekonomski pokazatelji), Latviji (snižen politički rizik i poboljšane javne financije), Tunisu (bolja politička i sigurnosna situacija), a zemlje čiji su boniteti sniženi su Novi Zeland (potres u drugom najvećem gradu), Japan (potres i tsunami), Kuvajt i Panama (političke tenzije između vlade i opozicije), Bahrain (političke demonstracije), Grčka (pogoršanje ekonomskog i političkog stanja) i Libija (ratno stanje). U regiji i dalje najveći rejting ima Slovenija koja spada u razred niske rizičnosti.
Dun & Bradstreet je najveća i najstarija bonitetna kuća na svijetu, postoji već 170 godina. Bonitetne ocjene su zapravo nastale u D&B-ju. Njihove ocjene omogućuju brzo i efikasno smanjenje kreditnih rizika a dostupne su svima u cijelom svijetu putem Interneta.
Izvor: Bonitetna kuća BonLine Zagreb, ekskluzivni zastupnik D&B-a za područje Hrvatske i BiH.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dobro, ako nasi gradjani i privredni subjekti ne mogu vratiti 677 mil. maraka kredita, pitam se ko ce za njih vratiti taj novac ?
Jel to onih cca 4500 ziranata sto ih spominje agencija za bankarstvo da vracaju tudje kredite ?
Ako, dio odgovornosti za alarmantno stanje u bankarskom-kreditnom stanju snosi ABRS, da li je ona direktorica pristala makar da joj se imanji plata za koju hiljadu KM, ili prepolovi bar je toliko zaslužio ovaj narod u vapaju za korom hljeba….zbog haos u kreditnim zaduđenjima bez ikakve kontrodle upravo na čijem je ona čelu i haotičnom-lihvarskom ponašanju banaka i MKO.
Ma briga vodece ljude nasih zemalja za to, oni te pare sigurno nece vracat vec ce po starom obicaju pokupiti kajmak a preko nasih ledja odvaliti da vracamo bilione eura i dolara kredita.
E prc ja bjegam odavde dok mogu nisam ja ovca da me sisaju ni koza da me deru ni svinja da me naticu na razanj.
nisu dobro razumjeli radne zadatke