BANJALUKA, Iako još nije raspisan javni poziv za dodjelu koncesije za eksploataciju minerala zeolit kod Čelinca, ovaj posao, po svemu sudeći, dobiće Stojan Davidović iz Laktaša i njegova firma “Stiv invest”.
“Postoje četvorica zainteresovanih, međutim Davidović ima prednost i u startu nekoliko bodova više u odnosu na ostale jer je još 2010. godine dobio koncesiju za istraživanje, a zakon kaže da onaj ko je vršio istraživanje pod jednakim uslovima ima prednost nad ostalim”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.
Inače, protiv Davidovića, koji je brat Dragoljuba Davidovića, bivšeg gradonačelnika Banjaluke, do pred kraj prošle godine Okružno tužilaštvo iz Banjaluke vodilo je istragu po prijavi Centra javne bezbjednosti Banjaluka da je nelegalno i bez dozvola eksploatisao zeolit i stekao protivpravnu imovinsku korist od 53.000 KM.
Obustavljanje ove istrage Davidoviću je i omogućilo da se prijavi na konkurs za dodjelu koncesije kada bude raspisan, jer u suprotnom, da je kojim slučajem istraga u toku ili da je podignuta optužnica po Zakonu o rudarstvu, pravo na konkurisanje ne bi imao.
“Nakon sprovedene istrage i analize svih prikupljenih dokaza, postupajući tužilac Okružnog tužilaštva Banjaluka, 28. oktobra 2014. godine, donio je naredbu o obustavi istrage protiv Stojana Davidovića, zbog krivičnog djela nedozvoljena trgovina i krivičnog djela uzurpacija nekretnina, jer je dokazano da predmetno djelo nije krivično djelo, već prekršaj shodno članu 14. Zakona o rudarstvu RS”, rekli su u banjalučkom Okružnom tužilaštvu.
Sam Davidović kaže da je obustavljanje istrage protiv njega očekivano i pita se zašto se još ne raspisuje javni poziv za dodjelu koncesije, jer će, kako kaže, otvaranjem tog kopa u naredne tri godine oko 150 ljudi dobiti posao.
“Imam svu potrebnu dokumentaciju, Vlada RS utvrdila je javnih interes, obavljena su istraživanja i svi preduslovi su stvoreni za raspisivanje javnog poziva. Više od četiri godine čekam taj posao”, rekao je Davidović.
On kaže da su sve prednosti za dobijanje posla na njegovoj strani te da je čak isplatio i zemljište od dvadesetak dunuma, gdje će biti kop, a da se tek sada pojavljuju pojedinci koji nisu uložili ništa, a hoće taj posao.
Pored Davidovića, za koncesiju je zainteresovan i Ilija Vujičić, bivši poslanik SNSD-a i direktor banjalučkog Doma penzionera, a danas član Partije ujedinjenih penzionera, zatim Rudarski institut iz Prijedora i još jedno pravno lice sa tog područja.
“Nijedan od četiri zahtjeva nije kompletan u skladu sa regulativom koja definiše ovu oblast, zbog čega postupak još nije pokrenut”, rekli su u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS, ne želeći da otkriju ko je sve zainteresovan za tu koncesiju ni kada bi ona mogla biti raspisana.
Nezvanično “Nezavisne” saznaju da prva istraživanja govore da su zalihe zeolita na mikrolokaciji Novakovići, kod Čelinca, oko 500.000 tona, a ako se uzme u obzir da se tona zeolita na svjetskom tržištu, zavisno od kvaliteta, kreće i do 400 dolara, lako je pretpostaviti zbog čega vlada veliko interesovanje za eksploataciju ovog minerala.
“To je mineral koji traži preradu i ima veoma široku primjenu u poljoprivredi i to je moj cilj da ga prerađujemo te dodajemo u ishranu za životinje”, rekao je Davidović.
Šta je zeolit?
Zeolit predstavlja grupu minerala složenih hidratisanih silikata natrijuma, kalijuma i kalcijuma. Kao ekološki preparat zeolit se koristi u poljoprivredi, stočarstvu, živinarstvu, farmaciji i medicini. Preparati proizvedeni na bazi zeolita koriste se za detoksikaciju organizma, jer kao “mineralni sunđer” sakuplja sve otrove u organizmu i veže ih za sebe.
Inače najveća primjena zeolita na našim prostorima je u peradarskoj industriji i to u ishrani živine, jer se kao sastojak u iznosu od oko 10 odsto dodaje u koncentrate. Takođe veliku primjenu ima i u voćarstvu, jer je poznat kao mineral koji sakuplja vlagu. Nezavisne novine