BANJALUKA, Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović ističe da je budžet za 2011. godinu ostvaren 99 odsto, da Grad nikome ne duguje ništa, osim kreditnih obaveza koje se redovno izmiruju, i napominje da je Banjaluka jedan od najuspješnijih gradova i uopšte lokalnih zajednica u BiH.
“Podmirili smo sve budžetske korisnike, sve funkcije u gradu su održane cijele godine i ništa nije došlo u pitanje – ni vodosnabdijevanje, ni toplotna energija ni javna rasvijeta, ni javni prevoz – tako da možemo da kažemo da je 2011. godina bila uspješna”, rekao je Davidović.
O naveo da je u 2011. godini realizovano nešto manje investiciono – razvojnih projekata nego ranijih godina, naglasivši da se intenzivno radilo na realizaciji projekta izgradnje centralnog groblja, koja se “proteže” na tri godine, zatim na realizaciji projekata vodosnabdijevanja i realizaciji kanalizacionih kolektora, odnosno prikupljanja otpadnih voda, te na rekonstrukciji saobraćajnica i izgradnju javne rasvjete.
Ove godne su izgrađene dvije ambulante i dva nova vrtića, što, kako kaže prvi čovjek glavnog grada Srpske, nije malo za jednu godinu kao što je bila ova.
“Zaključili smo ugovore i otpočeli posao na realizaciji velikog projekta sa njemačkom “KfW bankom”, dakle bilo je investicija. Mi investicije gledamo na drugi način, one imaju dvostruku ulogu – jedna je da rješimo određena pitanja i probleme u gradu, a druga da na tim investicijama zaposlimo ljude”, rekao je Davidović.
U projekat izgradnje centralnog groblja ove godine investirano je 12,5 miliona KM, projekat sa “KfW” bankom vezan za vodosnabdijevanje vrijedan je 38 miliona KM, a projekti za snabdjevanje seoskog područja vodom u ovoj godini iznosili su oko četiri miliona KM.
Davidović kaže da je, prema Informaciji o realizovanim investicionim i drugim razvojnim programima na području grada Banjaluke u 2011. godini, koju je sačinilo Odjeljenje za privredu, od januara do polovine novembra, ukupna vrijednost investicija 96.386.493 KM.
Gradonačelnik Banjaluke ističe da će se i u narednoj godini nastojati održati razvojna komponenta budžeta, ističući da je budžet za 2012. godinu u iznosu od 139.670.000 KM samo prividno manji u odnosu na budžet za 2011. godinu.
“Poreski i neporeski prihodi iznose 130 miliona KM, a devet miliona su kreditna sredstva koja su predviđena u narednoj godini, koja će ući u budžet, dok smo prošle godine kad smo donosili budžet isto tako imali manje sredstava od rebalansa, ali smo u međuvremenu realizovali kreditna sredstva koja moraju biti realizovana u budžet”, objasnio je Davidović.
Budžet za 2012. godinu 8,18 odsto je manji, ali će se tokom godine realizovati kreditna sredstva koja će ga uvećati. “U suštini, kad gledate poreske i neporeske prihode budžet za narednu godinu je zapravo jedan do dva odsto manji nego što je to bilo prošle godine”, rekao je Davidović.
On naglašava da će stopom u visini od 0,18 odsto od procijenjene vrijednosti nepokretnosti biti održan nivo prihoda koje je Banjaluka imala od tri poreza koja su sada praktično ukinuta. Procijenjena vrijednost nekretnina u Banjaluci iznosi 8.400.000.000 KM – do sada je obrađeno 101 000 zahtjeva za prijavu poreza na nepokretnosti, dok je 7 000 u obradi.
Prema njegovim riječima, prvi prihodi po osnovu poreza na nepokretnosti u budžet će se “sliti” narednog jula, a druga polovina prihoda krajem 2012 i početkom 2013. godine.
“Prihod od poreza na nepokretnosti će zavisiti od stepena naplate, ali ako se primjeni tih 0.18 odsto na 8.400.000.000 KM i pod uslovom da svi građani plate porez na nepokretnosti – može se očekivati oko 15 miliona KM“, rekao je Davidović.
Davidović zaključuje da se po raznim parametrima Banjaluka može porediti i takmičiti sa mnogim gradovima u okruženju i srednjoj Evropi: “Imamo probleme kao i svi drugi gradovi, ali najbitnije je da smo napravili veliki korak i svrstali se među gradove koji danas nešto znače. Srna