SARAJEVO, BiH ima raznovrsne resurse i brojne prilike za strana ulaganja, ali problem ove zemlje je kako te potencijale iskoristiti na najbolji način, izjavio je danas u Sarajevu zamjenik šefa Delegacije EU Renco Davidi.
“Pravno, političko i institucionalno okruženje u BiH još nije povoljno za strana ulaganja. Tako, u Makedoniji možete pokrenuti biznis za dva dana, dok vam je za to u BiH potrebno nekoliko mjeseci”, rekao je Davidi novinarima u pauzi međunarodne konferencije “Privredni izazovi i šanse u jugoistočnoj Evropi”.
Prema njegovim riječima, u BiH su i dalje visoke poreske stope, nema čvrstih garancija za ulaganja, a sudski sporovi traju drugo.
Ambasador Njemačke u BiH Ulrike Marija Knoc otvorila je danas u Sarajevu međunarodnu konferenciju “Privredni izazovi i šanse u jugoistočnoj Evropi”, čiji su organizatori njemačko Ministarstvo privrede i energije i Njemačka razvojna banka.
U ime organizatora učesnike konferencije pozdravili su Helge Tolksdorf iz njemačkog Ministarstva privrede i energije i Kristof Tiskens iz Njemačke razvojne banke.
Tolksdorf je potvrdio da su brojne njemačke kompanije zainteresovane za ulaganje u privredu u BiH, ali i ukazao na nepovoljno poslovno okruženje.
Tiskens je naglasio da su najinteresantniji sektori za ulaganje u BiH energija, naročito hidroenergetska postrojenja i vjetroparkovi, te vodovodna i kanalizaciona infrastruktura.
On kaže da Njemačka razvojna banka ima pozitivna iskustva tokom angažmana u BiH, uprkos svim poteškoćama.
U okviru konferencije održane su dvije panel diskusije posvećene makroekonomskom razvoju u EU i uticaju na zemlje jugoistočne Evrope, kao i o njegovom značaju za kompanije i njemačke investitore u ovom regionu.
Učesnici skupa razgovarali su i o trenutnom stanju ekonomskih odnosa Njemačke i BiH, kao i o njemačkim razvojnim inicijativama za podršku privatnom sektoru u jugoistočnoj Evropi.
Osnovni cilj konferencije, čiji su učesnici predstavnici Delegacije EU u BiH, Saveznog ministarstva privrede i energije Njemačke, Evropske banke za obnovu i razvoj, Njemačke razvojne banke, kao i iz regiona, jeste podsticanje kompanija u regionu, njemačkih i drugih stranih investitora da aktivnije djeluju i da se više ukaže na privredne izazove i šanse u jugoistočnoj Evropi. Srna