KOPENHAGEN, Danska danas preuzima šestomjesečno predsjedavanje Evropskoj uniji (EU), sedmi put od kako je 1973. pristupila tadašnjoj Evropskoj zajednici.
Predsjedavanje EU Danska preuzima od Poljske u jeku dužničke krize u zoni evra, pa će joj, iako nije članica te zone, suzbijanje krize biti prioritet i glavni izazov.
Kopenhagen je najavio da će uložiti napore da u rješavanju krize učestvuju sve članice EU kako se ne bi stvorio jaz između zone evra i ostalih članica EU.
U okviru borbe protiv krize, Kopenhagen će raditi na primjeni odluka koje su lideri EU donosili tokom 2011. u cilju jačanja fiskalne discipline i ekonomske stabilnosti.
Pored suzbijanja krize, prioriteti Danske biće i pregovori o višegodišnjem budžetu EU, dalji razvoj jedinstvenog tržišta, ulaganje u obnovljive izvore energije i podsticanje energetske efikasnosti, kao i unapređenje kontrole granice EU i bolje upravljanje migracijama.
Prioriteti danskog predsjedavanja su označeni kao “odgovorna”, “dinamična”, “zelena” i “bezbjedna” Evropa.
U pogledu proširenja Danska će, kako se navodi u programu predsjedavanja, “nastaviti politiku zasnovanu na postignutim rezultatima kao osnovi za dalji napredak” u pregovorima.
U prvoj polovini danskog predsjedavanja ministri EU u februaru, a zatim i lideri EU u martu, ponovo će razmotriti zahtjev Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU, a njihova odluka će zavisiti od napretka koji Beograd ostvari u normalizaciji odnosa sa Prištinom.
Pred kraj danskog predsjedavanja, u junu ministri i lideri EU treba da odluče o otvaranju pregovora sa Crnom Gorom, što će zavisiti od napretka u primjeni reformi, posebno kada je riječ o vladavini zakona i osnovnim pravima i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Poslije Danske, u drugoj polovini 2012. predsjedavajuća zemlja EU biće Kipar.Beta