LONDON, Zemlje grupe BRIC /Brazil, Rusija, Indija i Kina/ danas se sastaju u gradu Jekaterinburgu, gdje se očekuje da će sklopiti ekonomsko, ali i političko savezništvo.
Britanski dnevnik “Tajms” piše da je formalni dnevni red sastanka šefova diplomatija manje značajan od same činjenice da je Kremlj postigao politički uspjeh samim tim što je organizovao razgovore na visokom nivou četiri zemlje sa ogromnim prirodnim resursima, ali različitim interesima.
Politički analitičari napominju i da se iza svega toga, u stvari, krije odgovor na politiku Vašingtona, odnosno na signale da Rusija više nije dobrodošla u Grupi G-8 industrijski najrazvijenijih zemalja sveta.
Republikanski predsjednički kandidat Džon Mekejn pozvao je da se Rusija izbaci iz G-8, tvrdeći da ne ispunjava demokratske kriterijume i predložio da se njeno mjesto ponudi Indiji ili Brazilu.
Prema ocjeni lista, iako je zajednička karakteristika pomenute četiri zemlje, prije svega, njihov ogroman ekonomski potencijal, juče su geopolitička pitanja izbila u prvi plan kada su se ministri inostranih poslova Kine i Indije pridružili pozivima Rusije za održavanje novih pregovora između Srbije i Kosova.
“Tajms” zaključuje da je Rusija pronašla zajednički jezik sa Kinom i Indijom, zemljama koje, takođe, imaju problema sa separatističkim pokretima.
“Rusija, Indija i Kina pozivaju na obnovu razgovora Beograda i Prištine unutar okvira međunarodnog zakona i na postizanje sporazuma u vezi sa svim problemima u srpskoj pokrajini”, rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov u komentaru objavljenom juče na nacionalnoj ruskoj televiziji.
Lavrov je govorio uz kineske i indijske kolege Janga Jiečija i Pranaba Mukerdžija na sastanku u sibirskom gradu Jekaterinburgu pred današnji sastanak grupe BRIC.
Grupa BRIC je neformalna i čine je četiri novorazvijene ekonomske sile.