SARAJEVO, U Sarajevu danas počinje 5. Međunarodna gasna konferencija jugoistočne Evrope pod nazivom “Prirodni gas u svjetlu novih intencija na energetskom tržištu”, saopštio je ranije organizator konferencije Istraživačko-razvojni centar za gasnu tehniku (IGT).
Na skupu će biti riječi o rastu uloge prirodnog gasa na energetskom tržištu jugoistočne Evrope primjenom novih tehnologija i u sinergiji sa obnovljivim izvorima energije, a u uslovima smanjenja uloge nuklearki u Evropu i svijetu, kao i o štednji zbog očekivanog rasta cijena energenata.
U saopštenju se ističe da je planirana izgradnja nekoliko gasnih transportnih pravaca prema zapadnoj Evropi koji će prolaziti kroz ovaj region doprinijela da države ovog regiona počnu aktivnije planirati ulogu prirodnog gasa u svojim energetskim strategijama.
“S druge strane, nedovršena regulacija gasnog sektora u pojedinim zemljama čini poslovanje gasnih kompanija veoma otežanim i neekonomičnim. Sve to utiče na realizaciju planiranih projekata razvoja gasnih mreža unutar pojedinih zemalja, ali i njihovu međusobnu povezanost”, napominje se u saopštenju.
Osim najznačajnijih predstavnika gasne privrede i eminentnih stručnjaka iz regiona (Srbija, Hrvatska, Makedonija, Crna Gora), zbog najnovijih dešavanja konferenciji će među 200 stručnjaka iz oblasti gasne privrede cijelog svijeta prisustvovati i predstavnici gasnih kompanija iz SAD, Rusije, Njemačke, Danske, Turske, Švajcarske, Španije, Mađarske, Norveške, Grčke i Albanije.
Međunarodnu gasnu uniju (IGU) predstavljaće direktor IGU sekretarijata Hans Ridervold, a učešće su potvrdili i predstavnici Sekretarijata Energetske zajednice, UN ECE Gas Centra, Njemačkog društva za internacionalnu saradnju i drugi.
Programom je obuhvaćeno 59 stručnih referata koji će biti prezentovani tokom sedam tematskih sesija: Stanje i perspektive gasnog sektora u EU i svijetu; Razvoj gasnih sistema u zemljama regiona i njihovo povezivanje; Nove tehnologije za korištenje prirodnog gasa – primjena s obnovljivim izvorima energije; Tehnička pravila, standardi i edukacije u gasnom sektoru; Uloga prirodnog gasa u energetskoj efikasnosti; Kogeneracijska postrojenja na prirodni gas – uticaj i značaj za tržište toplotne i električne energije i Primjena IC tehnologija u gasnom sektoru.
U okviru Konferencije je planirano i održavanje okruglog stola o temi “Uticaj regulacije tržišta prirodnog gasa na status gasne privrede u regionu” gdje će učesnici moći da direktnije razmijene informacije i ideje.
Fokus okruglog stola je uticaj trećeg EU energetskog paketa na zemlje Energetske zajednice, tarifni sistemi, podsticaji i uloga privatnog finansijskog sektora u razvoju gasne privrede.
Pokrovitelji konferencije su Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske, Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH, uz podršku Međunarodne gasne unije (IGU).
Domaćin konferencije je Kanton Sarajevo, a suorganizatori Njemačko stručno udruženje za gas i vodu, Udruženje za gas u BiH, “Srbijagas”, “Ugetam” (Turska), “Plinakro” (Hrvatska) i “Ingas” (Makedonija).
Konferenciju, koja će trajati do 29. februara, prati i prigodna izložba kompanija iz regiona.