ZAGREB, Hrvatski konzorcijum “Agrokor”, koji ima problem sa likvidnošću zbog nagomilanih dugova u iznosu od šest milijardi evra, danas bi trebalo da objavi plan restrukturisanja.
O mogućem rješenju krize u koju je zapao “Agrokor”, vlasništvo Ivice Todorića, juče su razgovarali vlasnici, bankari, dobavljači, ali i predstavnici hrvatskih vlasti.
Najveći problem predstavlja oko šest milijardi evra nagomilanih dugova, od kojih najveći dio dospijeva na naplatu 2020. godine, a “Agrokor” svu dobit već troši samo na otplatu kamata, prenosi RTS.
Ulogu lidera u traženju rješenja preuzela je Sberbanka, koja drži više od polovine duga “Agrokora”.
“Sberbanka je u direktnoj komunikaciji sa `Agrokorom`. Ne možemo detaljnije da komentarišemo odnos sa klijentom”, saopšteno je iz ove ruske banke.
Predstavnici pet najvećih hrvatskih prehrambenih proizvođača, velikih dobavljača koncerna “Agrokor” – “Kraša”, “Podravke”, “Vindije”, “Dukata” i “Franka” zaključili su juče da treba održati stabilnost svih kompanija, kako bi nastavili poslovanje i zadržali svoje pozicije na tržištu Hrvatske.
Spekuliše se koja bi velika kompanija mogla da preuzme neku od 28 firmi iz “Agrokorovog” konzorcijuma, a iz “Agrokora” ističu da opstanak kompanije nije doveden u pitanje i najavljuju rješenje.
“Nama će biti prihvatljiv samo onaj model koji ne bi išao na štetu naših zaposlenih i dobavljača i koji će štititi njihove interese, a u saglasnosti je sa našim investitorima”, saopštio je “Agrokor”.
Hrvatska država ne miješa se u poslovanje privatnih kompanija, ali su 60.000 zaposlenih, većina u hrvatskim kompanijama “Jamnica”, “Ledo”, “Zvijezda”, “Pik Vrbovec”, “Belje”, “Konzum” i “Merkator”, dovoljan su razlog da Vlada napravi izuzetak.
Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković kaže da se traži rješenje i da se nada da ono neće imati negativni uticaj na stabilnost hrvatskog privrednog i finansijskog sistema.
“Agrokor” ima firme u BiH, Mađarskoj i Srbiji, gdje je vlasnik “Dijamanta”, kikindskog “Mlina”, “Mivele”, “Frikoma”, “Merkatora”, a u okviru njega “Ideje” i “Rode” i “Superkartice” zajedno sa Sberbankom.
U Srbiji zapošljava oko 11.000 ljudi, možda i dvostruko više, kada se uračunaju i oni koji rade u kompanijama dobavljačima.
Ministarstvo trgovine Srbije najavilo je za početak ove sedmice sastanke sa predstavnicima “Agrokora” u Srbiji i sa njihovim dobavljačima. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zasto se samo kod nas ne prica o tome kakve ce efekte imati na privredu? Dok ne pocnu da otpustaju ljude, kod nas niko ni rijeci nece reci.