BEOGRAD, U Skupštini Srbije danas će biti održana 26. sjednica Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku.
Biće riječi o problemima privrede iz ugla poslodavaca, koji se odnose na opterećenje zarada, skupe propise u trgovini i promjene zakona o radu.
Na toj sjednici predstavnici Unije poslodavaca Srbije predstaviće narodnim poslanicima i predstavnicima Ministarstva finansija i privrede, Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike i Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telokomunikacija istraživanje “Stavovi poslodavaca o poslovnom okruženju”.
Iz Odbora za privredu najavljeno je da bi sjednici trebalo da prisustvuje između 40 i 50 narodnih poslanika, kao i predstavnici Delegacije njemačke privrede u Republici Srbiji, Austrijske komore, Kancelarije Confindustrije Italije, predstavnici NALED-a, Privredne komore Srbije, US AID Programa za bolje uslove poslovanja.
Istraživanje stavova poslodavaca ukazuje na nužnost reforme u određenim aspektima radnog zakonodavstva, poreske politike u oblasti zarada i trgovinskih propisa.
Najjači argumenti dobijeni su za reforme koja bi značile smanjenje doprinosa koji plaćaju poslodavci na iznos neto plate, ne kroz formalno odvajanje dijela poreza i doprinosa koji idu na teret poslodavca i na teret zaposlenog kao što je sada slučaj nego kroz sistemska rješenja koja bi vodila smanjenju razlike između bruto i neto plate, posebno kod najnižih plata.
Ako postoji konsenzus među poslodavcima o nekom aspektu poslovnog okruženja u Srbiji to je da je razlika visine neto i bruto plate nepremostiva prepreka povećanju neto zarade.
Najveći dio poslodavaca ne vidi mogućnost da dalje zapošljava, neki najavljuju otpuštanja, ili su već otpuštali radnu snagu, pa je jasno je da ovdje imamo fenomen neoptimalnog prekomjernog oporezivanja i da je bolje razmisliti o nižim porezima i doprinosima koji bi mogli rezultirati u sličnoj prikupljenoj masi poreza i doprinosa u srednjem roku iz šire poreske baze.
Rezultati ankete ukazuju da je većina poslodavaca spremna da eventualne uštede od smanjenih poreza većim dijelom prelije u rast neto plata, podsjećaju iz Unije. Tanjug