BANJALUKA , Ekonomsko-socijalni savjet RS razmatraće na današnjoj sjednici Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS, na kojoj definitivno neće biti postignut zajednički stav.
Naime, predstavnici poslodavaca u RS neće prihvatiti zakon u ovakvom obliku zbog dijela koji se odnosi na to da će neuplaćivanje plata i doprinosa radnicima biti tretirano kao krivično djelo, za koje je zaprijećena i kazna zatvora.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, rekao je da su sporne odrednice koje se tiču uvođenja krivičnog djela za neisplaćivanje plata i neuplaćivanje doprinosa.
“Mi svojim suprotstavljanjem ovakvom pijedlogu zakona ne želimo da zaštititmo tu pojavu. Naprotiv, želimo da ukažemo da se neke stvari ne mogu raditi brzopleto i na prečac i možda iz najboljih namjera praviti loša rješenja”, rekao je Milić. On je dodao da je ovako predloženo zakonsko rješenje za oblast rada i plata neprimjenljivo u trenutnim uslovima.
“Usvajamo zakonsko rješenje koje će vrlo dobro poslužiti kao još jedan od koruptivnih alata u sferi rada. Biće selektivno primjenjivan, jer trenutno u BiH imamo preko 58.000 blokiranih računa, opštu nelikvidnost privrede, unutrašnja dugovanja koja su narasla do besvijesti i neuređen privredni ambijent”, navodi on i upozorava da bi nametanje ovakvog rješenja bukvalno značilo da 60 odsto onih koji se zovu poslodavci treba strpati u zatvore odmah.
Zapitao se da li smo spremni na to i da li razmišljamo o tome ko će imati ambiciju da se upusti u investiranje, da dovede sebe u poziciju poslodavca ili rukovodioca u ovakvim uslovima i sebi tako stvori mogućnosti da sutra bude proglašen kriminalcem.
“Zato nećemo podržati ovo zakonsko rješenje i tražićemo da se o njemu razgovara na jednim sasvim drugim osnovama”, poručio je Milić.
S druge strane, Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, rekla je da oni neće odstupiti od svog stava i da zakon u ovakvom obliku treba biti usvojen.
“Ono što je bilo zaprepašćujuće za javnost RS je da su digli glas oni koji smatraju da preduzeća treba da postoje, ali ne treba da plaćaju radnike i poreze državi”, rekla je ona i dodala da se tu postavlja logično pitanje zašto nam trebaju takva preduzeća koja ne isplaćuju radnike i ne plaćaju poreze i da li su onda ta preduzeća potrebna samo vlasnicima ili da kao u svakoj normalnoj državi onaj ko ne plaća porez mora da ide u zatvor.
Ona je navela da je to apsurdna situacija koja dolazi iz redova takozvanih poslodavaca, ne svih, ali onih koji upravo varaju državu i radnike.
“To je naš stav i od njega nećemo odustati, a oni kojima trebaju preduzeća koja ne plaćaju radnike i poreze državi, neka sebi grade takvu državu u kojoj će to biti, mi takvu državu nećemo”, rekla je ona i dodala da ovakva zakonska izmjena nije nešto što je izmislio sindikat, već su to iskustva zemalja iz okruženja, izrađena uz podršku struke.
Podsjećamo, Vlada RS usvojila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS u koji je, između ostalog, uvedeno novo krivično djelo, povreda osnovnih prava radnika, koje se posebno odnosi na neisplaćivanje plata i neuplaćivanje doprinosa radnicima. To krivično djelo, za koje je predviđena novčana ili kazna zatvora do pet godina, uvedeno je na osnovu inicijative Saveza sindikata RS. Nezavisne novine