BRISEL, Ishod samita evropskih lidera o budžetu EU za period 2014-2020. sve je neizvjesniji zbog razlika u stavovima o politici potrošnje između bogatih i siromašnijih članica Unije.
Samit u Briselu, koji je počeo sinoć sa tri časa zakašnjenja, trajao je samo sat i po vremena.
Šefovi država i vlada EU odlučili su sinoć da odgode rad do danas u podne da bi razgovarali o novom prijedlogu koji je dao predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompej.
“Čini mi se da smo malo napredovali, ali sumnjam da ćemo postići dogovor“, izjavila je njemački kancelar Angela Merkel nakon samita.
Francuski predsjednik Fransoa Oland, takođe, je ocijenio da vjerovatno neće biti dogovora na ovom samitu.
Ovaj novi nesklad dolazi nekoliko dana nakon što se ministri finansija evrozone nisu dogovorili o novoj tranši finansijske pomoći za Grčku.
Novi sastanak o ovom pitanju biće na dnevnom redu u ponedjeljak, 26. novembra.
U sporu o budžetu su, s jedne strane, bogate članice Unije, a, s druge, one siromašnije koje traže veću pomoć iz budžeta, iz kojeg veći dio sredstava odlazi na finansiranje programa za podsticaj rasta manje razvijenih evropskih regiona i poljoprivrede.
Evropska komisija podržava povećanje potrošnje, tvrdeći da će prekogranične inicijative podstaći ekonomski rast i otvaranje radnih mjesta, što je neophodno krizom zahvaćenoj Uniji, u kojoj živi čak pola milijarde ljudi.
S druge strane, očekuje se da će britanski premijer Dejvid Kameron staviti veto na bilo koji prijedlog budžeta za sedmogodišnji period koji bi premašio budžet iz prethodnog sedmogodišnjeg perioda od hiljadu milijardi evra, što je oko jedan odsto bruto domaćeg proizvoda EU.