BANJALUKA, U svijetu se danas obilježava Međunarodni praznik rada, ustanovljen kao znak sjećanja na pripadnike radničkog pokreta u Čikagu koji su 1. maja 1886. godine stupili u štrajk zahtjevajući bolje uslove rada.
Tog dana više desetina hiljada čikakških radnika protestovalo je tražeći humanije uslove rada, veće nadnice i skraćenje radnog vremena. Protesti su ubrzo prešli u nemire, a policija je u rastjerivanju demonstranata upotrebljavala grubu silu i vatreno oružje.
Epilog tog čikaškog 1. maja 1886. godine jeste na desetine mrtvih i povrijeđenih.
Prvi maj, kao praznik, svoj korjen ima u odluci vodećih američkih sindikata da, inspirisani pobjedom svojih kanadskih drugova 1884. godine zahtjevaju donošenje zakona kojim bi se ustanovilo maksimalno osmočasovno dnevno radno vreme.
Taj je zakon trebalo da bude donesen do 1. maja 1886. godine. Kada se to nije dogodilo, došlo je do velikog štrajka u SAD, a u Čikagu i do krvavih nereda.
Od tada se u SAD, a kasnije i u svim zemljama svijeta, Međunarodni praznik rada obilježavao velikim paradama i demonstracijama, koje su najčešće organizovali socijalistički, komunistički, anarhistički i drugi lijevo orijentisani pokreti.
Odlukom Druge internacionale iz 1889. godine 1. maj je uspostavljen kao Međunardoni praznik rada.
Prvi maj kao međunarodni praznik rada na prostorima bivše Jugoslavije, kao zvanični državni praznik počeo se slaviti poslije Drugog svjetskog rata, dolaskom komunista na vlast. Međunarodni praznik rada proslavlja se na brojnim izletištima i u turističkim centrima Republike Srpske uz roštilj, piće i muziku.
U Banjaluci će danas, povodom 1. maja, biti održana sjednica Generalnog vijeća i Predsjedništva Saveza sindikata Republike Srpske sa koje će, kako je najavljeno, biti upućeni prvomajski zahtjevi i upozorenja Vladi RS, Uniji udruženja poslodavaca, te cijeloj poslovnoj zajednici o aktuelnom teškom ekonomsko-socijalnom položaju radnika, posebno radnika u privredi, te o ugroženosti radničkih i sindikalnih prava u RS.
Čestitku povodom 1. maja – Međunarodnog praznika rada predstavnicima sindikata i radnicima uputili su, između ostalih, predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, predsjednik RS Milorad Dodik, predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić i ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Petar Đokić.
Radmanović je istakao da su najveću cijenu globalne ekonomske krize u svijetu i BiH platili radnici i da je zato obaveza svih predstavnika izvršne vlasti na svim nivoima da učine sve da bi negativne posljedice krize bile smanjene i ublažene. On je izrazio nadu da se BiH nalazi na početku novog ekonomskog oporavka, u kome će doći do oživljavanja proizvodnje, otvaranja novih radnih mjesta, smanjenja nezaposlenosti i poboljšanja ukupnog ekonomskog i socijalnog položaja radnika u Republici Srpskoj i BiH.
Predsjednik Srpske je naglasio da su u uslovima svjetske ekonomske i finansijske krize, koja je negativno uticala i na prilike u društvu, sačuvana ekonomska i socijalna stabilnost i redovnost isplata penzija i plata u javnom sektoru, te da će institucije Srpske činiće sve da, u dijalogu sa predstavnicima sindikata i poslodavaca, sačuvaju što veći broj radnih mjesta, poboljšaju položaj radnika i stvore uslove za novo zapošljavanje, naročito pokretanjem i realizacijom većih infrastrukturnih projekata.
Premijer Džombić je istakao da će Vlada RS i dalje istrajno raditi na jačanju privrede i svih potencijala Srpske, s ciljem unapređenja ukupnog ekonomskog razvoja i poboljšanja standarda svih građana, kao i da će aktivnosti u narednom periodu biti intenzivirane i usmjerene na dalju realizaciju projekata iz Razvojnog programa RS, otvaranje novih radnih mjesta i pronalaženje rješenja za ublažavanje posljedica ekonomske krize. Srna