BEOGRAD, Rok za podnošenje prijava za kupovinu udjela od 80,01 odsto Željezare Smederevo ističe danas, a prema najavama iz Vlade Srbije strateški partner za srpsku čeličanu mogao bi biti poznat već do 1. februara.
Pismo o zainteresovanosti za privatizaciju smederevske Željezare ranije je dostavilo 10 kompanija, a ponuda američkog “Esmarka” ocijenjena je kao najozbiljnija.
Agencija za privatizaciju objavila je 5. decembra prošle godine javni poziv za izbor strateškog partnera za dokapitalizaciju Željezare, pri čemu će država zadržati 19,99 odsto vlasništva.
Osnivac i prvi čovjek Esmark stil grupe Džejms Bušar nedavno je Tanjugu ekskluzivno izjavio da će ta kompanija, ukoliko pobjedi na tenderu za privatizaciju Željezare Smederevo, u srpsku čeličanu uložiti 400 miliona dolara u narednih nekoliko godina, a neće biti otpuštanja.
On je istakao da bi Esmark samo u 2015. investirao 28 miliona dolara u smederevsku Željezaru, da bi se pokrenula druga visoka peć koja već neko vrijeme ne radi, a ulagalo bi se, kaže, i u centralnu fabriku.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je krajem decembra da je održao 31 sastanak u vezi sa prodajom Željezare, da se “bliži kraj te priče i da će građani vidjeti rezultate”, a da će, nakon što Željezara bude prodata, napraviti veliko slavlje na koje će pozvati građane Smedereva i Srbije.
“To je veći događaj u Srbiji nego bilo koji. Nikad nikakva slavlja ne organizujemo, ne slavim ni poslije pobjeda na lokalnim izborima, ali ako Željezara bude uspješno završena, to će biti veoma važno za Srbiju”, rekao je Vučić.
Premijer je naveo da je smederevska Željezara kičma industrijske Srbije i da će sudbina te fabrike biti izvjesnija kada bude završena tenderska procedura.
Želježara kad radi, donosi povećanje BDP od 0,6 odsto, a indirektno i više od 1,2 odsto, istakao je Vučić i dodao da će zaposliti ne samo 5.000 radnika u krugu fabrike, već i oko 5.000 onih koji rade za njih i sa njima.
Potpredsjednik vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i ministar privrede Željko Sertić smatraju da će pitanje Željezare biti riješeno do 1. februara.
Lajić je podsetio da je Željezara nakon što ju je preuzeo Ju es stil, u jednom trenutku imala udio od 13 odsto u ukupnom srpskom izvozu, a Sertić je istakao da je pokretanje proizvodnje u toj fabrici značajno za pokretanje cijele privrede i da može veoma uticati na povećanje društvenog bruto proizvoda.
Sertić je konstatovao da u Evropi jeste prisutna kriza na tržištu čelika, za kojim je smanjena potražnja, ali je dodao da ga druge zemlje u svijetu još dosta traže i one su potencijalna tržišta za proizvode Željezare.
Novčani kapital smederevske željezare iznosi 16,74 milijardi dinara, dok je nenovčani kapital oko 2,7 milijardi dinara.
Pravo učešća na tenderu imaju investitori čiji je godišnji prihod u posljednje tri godine pojedinačno bio najmanje 300 miliona dolara.
Obaveza kupca biće da do kraja 2016. pokrene proizvodnju u drugoj visokoj peći željezari koja će raditi sa najmanje 50 odsto kapaciteta, a da istovremeno održava punu proizvodnju visoke peći “jedan“.
Vlada Srbije je prethodno odlučila da pokrene postupak privatizacije Željezare Smederevo modelom strateškog partnerstva putem dokapitalizacije i metodom javnog prikupljanja ponuda.
Vlada je odlučila da državni povjerioci otpišu dug Željezari Smederevo sa stanjem na dan 31. decembar 2013. godine, pod uslovom uspješnog okončanja dokapitalizacije.
Formirana je komisija za sprovođenje modela strateškog partnerstva i utvrđeni su kvalifikacioni uslovi i kriterijumi za rangiranje ponuda. Vlada je takođe zadužila Agenciju za privatizaciju da pripremi uputstvo za ponuđače.
Smederevska željezara je pod imenom “Sartid” prodata u martu 2003. americkom “Ju-Es stilu” za 23 miliona dolara i do pocetka 2012. je bila veliki izvoznik i obuhvatala do 13 odsto ukupnog izvoza Srbije.
Vlada Srbije je u januaru 2012. godine otkupila Željezaru Smederevo od američckog “Ju-Es-Stila” za jedan dolar.
Prvi tender za prodaju željezare raspisan je aprila 2012. godine.
Vrijednost proizvodnje Željezare Smederevo je oko 340 miliona evra, a s punim kapacitetom dostigla bi 1,5 milijardi evra.
Država mjesečno pomaže proizvodnju u željezari sa oko 10 miliona dolara.
Smederevska željezara bankama duguje 260 miliona evra, dobavljačima 120 miliona i za sirovine oko 145 miliona evra. Tanjug