LONDON, U Velikoj Britaniji se danas održava referendum o ostanku te zemlje u Evropskoj uniji ili izlasku iz nje, a koji bi mogao u značajnoj mjeri da odredi budućnost ne samo Britanije, već i Evrope.
Ishod referenduma na kojem pravo glasa ima više od 46 miliona birača, zasad je potpuno neizvjestan, a referendumsko pitanje glasi “Da li Ujedinjeno Kraljevstvo treba da ostane članica EU ili da napusti EU?”.
U vođstvu podrška “BREKSIT-u”
Kampanja za izlazak Velike Britanije iz EU u prednosti je za jedan poen u odnosu na rivalsku kampanju koja propagira ostanak u bloku, rezultati su najnovijeg ispitivanja agencije za istraživanje javnog mnjenja “Opinium”.
Prema juče objavljenoj anketi, podrška izlasku iz Unije se povećala na 45 odsto, dok se za ostanak zalaže 44 odsto ispitanika.
Prema prethodnoj anketi, koja je sprovedena od 14. do 17. juna, oba tabora su osvojila podršku po 44 odsto ispitanika.
Dok se Britanci spremaju da se na referendumu izjasne o odlasku ili ostanku u EU, zemlje jugoistočne Evrope strahuju, piše Dojče vele. Šta će biti sa njihovim nadama za ulazak u briselski klub u slučaju da ga London napusti? Agencija podsjeća da je šest zemalja zvanično izrazilo želju da se pridruže EU: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Makedonija, Crna Gora i Srbija – što je oko 20 miliona ljudi.
“Pregovori o članstvu se vode sa Srbijom i Crnom Gorom, a tek bi trebalo da počnu sa Albanijom i Makedonijom. BiH i Kosovu je perspektiva članstva obećana, ali tek kada te zemlje budu spremne. Međutim, EU je odbacila bilo kakvo proširenje prije 2020. godine, pa čak i taj datum trenutno djeluje nerealno. Dok oni koji su za izlazak Britanije, Evropsku uniju smatraju nespojivom sa nacionalnim suverenitetom, mnogi na Zapadnom Balkanu – regionu rasprostranjenog siromaštva i turbulencija – blok sa 28 članica vide kao svetionik stabilnosti i prosperiteta. Uprkos tome, entuzijazam za ulazak u EU je oslabio – zbog nevolja evrozone i izbjegličke krize u kojoj su se zemlje Jugoistočne Evrope osjetile ostavljene na cjedilu. ‘Bregzit’ bi takva osjećanja samo pojačao”, ocjenjuju regionalni političari i analitičari.
Ipak, više nego ikad, balkanski igrači imaju osjećaj da nisu prioritet za EU. To osjećanje moglo bi da se pogorša razvodom EU i Britanije. Političari koji su za izlazak Britanije kao jednu od loših strana EU su navodili njeno proširenje i isticali opasnost od masovne imigracije iz zemalja-kandidata.
Posljednja poruka EU: Ako izađeš, izašao si
Šef Evropske komisije Žan-Klod Junker izričito je naglasio da neće biti naknadnih pregovora s Britanijom nakon referenduma.
“Oni koji sprovode britansku politiku i britanski glasači moraju da znaju da neće biti nikakvih pregovora”, rekao je Junker novinarima u Briselu.
Junker je rekao da EU neće ići preko dogovora koji je britanski premijer Dejvid Kameron postigao sa svojim kolegama na samitu u februaru.
“Mi smo sklopili sporazum s premijerom, dobio je koliko može da dobije, dali smo koliko možemo da damo”, rekao je Junker nakon razgovora s novim austrijskim kancelarom Kristijanom Kernom.
“Ako si izašao – izašao si”, rekao je Junker, prenosi AFP.
Merkel se nada ostanku Britanije u EU
Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je juče da se nada da će se građani Britanije izabrati da ostanu u Evropskoj uniji.
“Naravno da želim da Britanija ostane u EU, ali odluka je na britanskim građanima”, rekla je Merkel uoči referenduma.
Merkel je to izjavila novinarima poslije sastanka sa poljskom premijerkom Beatom Šidlo, koja je takođe izrazila nadu da će Britanci odlučiti da ostanu u Uniji. EU će, kazala je Šidlo, poštovati ishod referenduma, ma kakav bio, prenijela je agencija AFP. Šidlo je istakla da EU treba da nastavi da se razvija i da “djeluje odlučno i jedinstveno”. Nezavisne novine