DOBOJ, Privredni sud u Doboju donio je odluku o stečaju dobojske Tvornice konstrukcija i stubova /TKS/ “Dalekovod” Bukovica Mala, koja posluje u sastavu zagrebačke kompanije “Dalekovod” u čijem je vlasništvu više od 97 odsto kapitala.
Privremeni stečajni upravnik Milan Kovačević rekao je da ovo preduzeće nije u stanju da nastavi sa radom tako da će se primijeniti samo pasivna strana stečaja, odnosno rješavanje statusa obaveza.
Kovačević je na današnjem sastanku sa radnicima rekao da je rano da se izjasni o ukupnim potraživanjima, ali da su ona na nivou vrijednosti imovine akcionarskog društva “Dalekovod” Bukovica Mala koja iznosi od 8.000.000 KM do 10.000.000 KM.
Prema njegovim riječima, problem usložnjava činjenica da se proizvodni kompleks prostire na oko 10 hektara, od čega “Dalekovodu” pripada 5,7 hektara a ostatak preduzeću “Cindal”, koji nije završio investiciju izgradnje, a privredni kapacitet se tretira u cjelokupnoj fazi od proizvodnje konstrukcija do cinčanja kao završnog dijela.
Kovačević je ocijenio da je apsurd i da jedan hipotekar raspolaže mašinama, a drugi objektom u kome se mašine nalaze.
“Sa jučerašnjim otvaranjem stečaja, svih 140 radnika koji su bili u stanju čekanja upućuje se Zavodu za zapošljavanje, za šta je već pripremljena odgovarajuća dokumentacija o potraživanjima radnika koja su objavljena na oglasnoj tabli kod portirnice”, naveo je Kovačević.
On je objasnio da su potraživanja radnika oko 2.000.000 KM i sastoje se iz dva isplatna reda.
“Viši isplatni red čine devet plata koji pripadaju radnicima koji su dočekali stečajni period. Opšti isplatni red čine sva ostala potraživanja koja se dijele proporcionalno masi isplatnih sredstava koja će se ostvariti prodajom ili strateškim partnerstvom”, rekao je Kovačević.
On je istakao da su najteži isplatni red hipotekarna sredstva koja čine većinu imovine fabrike i koja imaju prioritet u odnosu na prva dva.
On je naveo da se trenutno izvode radovi na uređenju kompleksa jer je “Dalekovod” prestao sa radom u martu prošle godine.
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva Republike Srpske Tane Peulić rekao je da će radnici po uručenju rješenja o prestanku radnog odnosa biti upućeni na biro rada gdje će ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje.
Prema njegovim riječima, Zavod za zapošljavanje Srpske će u sljedećoj fazi poslati zahtjev Vladi Srpske da se za radnike uplati jedan odsto za nezaposlenost. “To je procedura koja prvo mora proći priznavanje potraživanja od suda”, rekao je Peulić i izrazio nadu da će to biti izvršeno u zakonskom roku.
Na današnjem informativnom sastanku došlo je i do međusobnih optužbi članova dva sindikata koji djeluju u “Dalekovodu”, u vezi sa odgovornošću i nelegalnoj prodaji imovine preduzeća u predstečajnom postupku.
Uprava TKS “Dalekovod” predala je 28. aprila prošle godine Privrednom sudu u Doboju prijedlog za otvaranje stečajnog postupka.
Većinski vlasnik iz Zagreba odluku je obrazložio da bi u fazi rekonstrukcije matične firme, troškovi poslovanja, te dugovi “Dalekovoda” iz Doboja nastali od 2009. godine do 2012. godine bili preveliki za nastavak proizvodnje.
Proizvodnja u preduzeću poslije četiri mjeseca rada obustavljena je u februaru prošle godine, a 140 radnika tada upućeno je na prinudni godišnji odmor.
Proizvodnja u dobojskom “Dalekovodu ” prethodno je pokrenuta u oktobru 2013. godine poslije tromjesečnog štrajka radnika zbog neisplaćenih plata i regresa. Fabrika je osnovana 1972. godine, a do 1992. godine poslovala je u sastavu sarajevskog “Energoinvesta”, te zapošljavala oko 1.100 radnika.
Poslije privatizacije 2004. godine posluje u sastavu zagrebačke kompanije “Dalekovod”, koja je danas vlasnik više od 97 odsto kapitala. Srna