BANJALUKA, Presude Osnovnog suda na štetu Hipo Alpe Adria banke u slučajevima tužbi klijenata koji su podigli kredite vezane za švajcarski franak zasnovane su na primjeni nevažeće odredbe Zakona o obligacionim odnosima bivše SFRJ, a ne Republike Srpske, izjavio je direktor Tima pravnih poslova Hipo banke Banjaluka Miško Dakić.
Dakić je naglasio da je Osnovni sud u Banjaluci nedavno donio dvije prvostepene presude u vezi sa valutnom klauzulom po tužbi klijenata protiv Hipo banke.
“Tužbe su podnesene u vezi sa izdavanjem kredita u valutnoj klauzuli u švajcarskim francima. Sudije koje su neprvosnažno presudile ustanovile su da je valutna klauzula ništavna. Na svaku presudu smo uložili žalbu zbog povrede odredaba parničnog postupka, pogrešnog i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, te pogrešne primjene materijalnog prava”, rekao je Dakić za “Pres Republika Srpska”.
On je pojasnio da je valutna klauzula apsolutno legalna i u skladu sa propisima Srpske, zbog čega će Hipo banka tražiti da drugostepeni sud usvoji žalbe.
“Tražimo da prvostepene presude budu promijenjene na način da se tuženi zahtjev u cijelosti odbije kao neosnovan i obaveže tužioce da Hipo banci nadoknade troškove parničnog postupka”, poručio je Dakić.
On je podsjetio da je u oktobru prošle godine sudija istog suda donio presudu u korist banke, u kojoj je zauzet stav da je valutna klauzula u skladu s propisima Republike Srpske, pa je odbijen tužbeni zahtjev tužioca kojim je pobijao ovu klauzulu.
Banka očekuje da će ovaj stav biti nesumnjivo potvrđen i od drugostepenog suda.
Dakić dodaje da su svi ugovori koje je banka potpisala sa svojim klijentima u skladu sa važećim zakonima i da iniciranjem sudskog spora ne prestaje ugovorna obaveza klijenata za redovnom otplatom kredita.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovdje se radi ili o propustu sudije koja nije znala da je zakon o obligacionim odnosima promjenjen ili o tendencioznoj namjeri da se podnose neosnovane tužbe koje bi imale za cilj da se stvori negativna sudska praksa u cilju onemogućavanja ostvarivanja prava korisnika kredita u švajcarskim francima u RS.
No, suština ugovorenog odnosa izmedju banke i korisnika kredita u švajcarskim francima nije član na koji se banka poziva nego načela na kojima počiva ne samo taj član, ne samo zakon o obligacionim odnosima iz SFRJ, stari zakon, nego i važeći zakon o obligacionim odnosima iz Republike Srpske.
Ugovoreni odnos, pomenuti član iz zakona o obligacionim odnosima, na koji se banka poziva, počiva na 5 osnovnih načela PRAVIČNOST, SRAZMJERNOST, SAVJESNOST, POŠTENJE I RAVNOPRAVNOST. Svih 5 načela su narušeni ovim ugovorenim odnosom banke i korisnika kredita u švajcarskim francima. Zar poslije 7 godina urednog vraćanja kredita od 50 000 KM, glavnica iznosi 65 000 KM!!!! 7 godina ste uredno vraćali kredit i nakon 7 godina imate daleko veću glavnicu nego na samom početku!!!!! Zar ne mislite da je svaki komentar suvišan?!
Pitam Vas, zar ugovoreni odnos treba da bude koncipiran tako da banka ostvaruje enorman profit, a s druge strane da se korisnici kredita nalaze na ivici egzistencije, na ulici, pa čak i da izvršavaju samoubistva?
Sigurna sam, štaviše vjerujem, da ova država, a ni sudstvo neće dozvoliti da se nastavi sa modernim robovlasničkim odnosom, gdje korisnici kredita danonoćnim radom ne mogu vratiti dug dok banka ostvaruje enormne extra profite!!
Gospodo, osvrnite se oko sebe i pogledajte koliko ste ljudi, porodica, naših komšija, prijatelja učinili nesretnim.
Vama ova promjena ne bi značila NIŠTA, a korisnicima kredita bi značila ŽIVOT!!!!!
I
Pozivamo sve korisnike kredita u švajcarskim francima da nam se jave na [email protected] kako bi zajedničkim strateškim i analitičkim pristupom ostvarili svoja prava, a na pravom smo putu.
Ako primjenimo nešto drugo, HYPO će izgubiti još više. Naime, valutna klauzula tipa CHF jednaka je posebnoj vrsti pravnog posla, a ne ugovoru o kreditu. Valutna opcija (embedded option) treba da se posebno procijeni, kao i volja ugovornih strana prilikom takvog ugovaranja. Takođe je prisutna i jedna arbitrerna klauzula o kamatnoj stopi koja je navodno promjenljiva. Ne vidim na koji način i uz koje prosuđivanje pravnici HYPO banke tvrde da su obje ove komponente u skladu sa Zakonom. Da je HYPO plasirala sredstva u KM iz izvora u CHF moglo bi se govoriti da se radi isključivo o valutnoj klauzuli (zaštitnoj), ali svi znaju da to nije tačno, ni u BiH ni bilo gdje širom Centralne Evrope. Ugovaranje pravog posla OPCIJE na valutu sigurno nije bila namjera barem jedne ugovorne strane. HYPO može da dokaže da je poslovala u skladu sa ZAkonom samo u slučaju da pokaže svoje obaveze u CHF na pasivnoj strani bilansa i onda valutna klauzula ima svrhu zaštite od rizika. Ako se tome doda da HYPO nije poštovala klauzule o promjenljivosti kamatne stope koja važi za CHF, nego je arbitrerno mijenjala komponentu marže, možemo vidjeti da su sudovi potpuno ispravno utemeljili svoju odluku.